ג'ייסון גרינבלט הנציג האמריקני המיוחד של טראמפ לענייני המשא ומתן עם הפלסטינים, מסר היום (חמישי) הצהרה המתייחסת לפיוס שבין חמאס ופת"ח, ובה הבהיר כי: "על כל ממשלה פלסטינית להתחייב באופן חד משמעי ומפורש לאי-אלימות, להכיר במדינת ישראל, ולקבל הסכמים קודמים והתחייבויות בין הצדדים – לרבות פירוק טרוריסטים מנשקם".

"אם חמאס ימלא תפקיד כלשהו בממשלה הפלסטינית", הדגיש גרינבלט, "עליו להסכים לדרישות הבסיסיות הללו".

השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט
השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט

כמו כן אמר גרינבלט בהצהרה כי "כל הצדדים מסכימים שהכרחי שלרשות הפלסטינית תהיה היכולת ליישם באופן מלא, אותנטי, וללא הפרעה סמכויות אזרחיות וביטחוניות בעזה". עוד הוסיף: "נעבוד ביחד לשפר את מצבם ההומניטרי של הפלסטינים הגרים שם".

שר המודיעין ישראל כ"ץ בירך על תמיכת דבריו של השליח ואמר כי הם מהווים את "התשובה לכל נביאי הזעם". "ארצות הברית מגבה את החלטת הקבינט המדיני בטחוני, שלא להכיר בפיוס הפלסטיני ולא לנהל משא ומתן עד שהחמאס יתפרק מנשקו", אמר השר.

בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכיר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר, בשבוע שעבר. צילום: רויטרס

השבוע הודיע הקבינט המדיני-ביטחוני כי בהמשך להחלטות קודמות, "ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן מדיני עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל, כל עוד לא יתמלאו התנאים הבאים: החמאס יכיר בישראל ויפסיק את הטרור, בהתאם לתנאי הקוורטט; פירוק חמאס מנשקו; השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראליים המוחזקים בעזה; שליטה ביטחונית מלאה של הרש"פ בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות; המשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביו"ש, על ידי הרש"פ; ניתוק חמאס מאיראן; הזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה, רק באמצעות הרש"פ והמנגנונים שהוקמו לשם כך".

חבר הקבינט שר החינוך נפתלי בנט, שדרש את כינוס ודיון הקבינט, אמר כי "הקבינט הביטחוני קיבל היום החלטה אסטרטגית שמגדירה תנאי בסיסי לכל משא ומתן: אל מול חבירת אבו מאזן לארגון טרור מדינת ישראל לא תחל במשא ומתן מדיני כל עוד חמאס לא יתפרק לחלוטין מנשקו".

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20