מאז הודיע על ריצתו לפוליטיקה והקמת מפלגת 'חוסן ישראל', הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לא הוציא אף לא התבטאות אחת מפיו שתסביר לקהל הבוחרים את עמדתו. ובאין כזו, פשפוש בראיונות מימים עברו מעלה קצה חוט. "אני חושב שאת המושגים האלו של ימין ושמאל צריך לשייף מחדש בחברה הישראלית", אמר גנץ בראיון שהעניק ליוחאי דנינו בעיתון החרדי 'יום ליום'.

אולם גם שם נשמע כי הוא נמנע מלקבע עצמו בצד כלשהו של המפה הפוליטית והסביר: "אם תערוך רשימה של מה שרוצים להשיג, תגלה שבהרבה מאוד מהמקרים הרשימה בצד ימין ובצד שמאל היא מאוד מאוד דומה, ומה ששונה זה הכותרת".

על אלאור אזריה: "עשו עליו סיבוב פוליטי"

באשר לפרשת אלאור אזריה, שהסעירה גם את העולם הפוליטי והציבורי, אמר גנץ כמי שבא מהפוזיציה הצה"לית כי "זו פרשה כואבת של חייל שהתנדב לשירות קרבי לטובת המדינה, אבל לצערי הרבה גופים עשו עליו סיבוב פוליטי וזה אכן השפיע".

כבר אז העלה בראשו את אפשרות הריצה לפוליטיקה בהרכב כזה או אחר וסיפר כי היה מחוזר על ידי מפלגות שונות מימין ומשמאל ואף ניהל מגעים בעניין גם עם יו"ר המחנ"צ אבי גבאי וגם עם יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד. אולם אז הוא עוד הציע להתאזר בסבלנות.

ניהל מגעים עם השניים. יונתן סינדל, פלאש 90; לפיד: מרים אלסטר, פלאש 90

 

לדבריו, הוא נכס פוליטי בזכות ניסיונו מצה"ל. "אם אצטרף למערכת הפוליטית אוכל לעשות מגוון שלם של תפקידים בכירים בצורה טובה מאוד, לא מתוך הערכה אישית אלא מתוך הניסיון המקצועי שאני מביא איתי, התחככות בממדים שונים של מדינת ישראל. צריך לזכור שבסופו של דבר בצבא בכלל זה לא רק נשק, אתה פוגש מימדים של חינוך, של חברה, פיתוח תשתיות ובוודאי יחסי חוץ, זה לא נכון להסתכל על מי שהיה בצבא כאחד שחובש קסדה על הראש, שכפ"ץ על הגוף ומסתכל דרך הכוונת, זה אולי נכון לחמש עשרה השנים הראשונות שלי בצה"ל".

גנץ שרטט גבולות גזרה רחבות מאוד באומרו כי בעיניו, "כל מה שהוא ציוני, משרת את האזרחים כמדינה יהודית בטוחה, זה ראוי. היום הכול מעורבב, יגידו לך שאתה ליברל מבחינת ההשקפות, ימני מבחינה ביטחונית ובשמאל מבחינה כלכלית. פעם העולם היה פשוט, היה ימין ושמאל, אני מסכים שיש שמאל מאוד רחוק, אנרכיסטי ויש ימין מאוד רחוק, משיחיסטי, אבל אם אתה שם את הקצוות בצדדים ואתה מחבר את הימין והשמאל, אתה מגלה שהצבעים לא חדים, רק הניואנסים שונים".

"הצבא מייצר לחברה הישראלית לא רק אותי, אלא רבים כמוני שהם נכס"

הוא הסביר כי "הצבא מייצר לחברה הישראלית לא רק אותי, אלא רבים כמוני עם ראיה מאוד מאוד רחבה, ואני חושב שבמידה לא קטנה אנחנו נכס" וטען כי יש לו עוד מה ללמוד. "אז נכון, אנחנו צריכים לדעת מה אנחנו לא יודעים וצריכים ללמוד, לכן במהלך שלוש השנים האחרונות אני עובד בעסקים שאף לא אחד מהם זה משהו שעשיתי קודם, אני פועל בתחומים חדשים שאפשרו לי למידה חדשה".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20