יו"ר חוסן לישראל-תל"ם והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, תקף היום (א') בנאומו את דברי שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף והציג חזית ביטחונית אחידה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גנץ שנאם בשולי ועידת מינכן אמר כי "נתניהו הוא יריב פוליטי שיש לי אי הסכמות איתו על נושאים רבים, אבל שנינו בנים מסורים של אותה האומה. וכשביטחון ישראל תחת איום אין הבדל ביננו. בנושא הקריטי הזה אין ימין ואין שמאל. אין קואליציה ואין אופוזיציה כשזה מגיע להגנה על מדינת ישראל. אני עומד כתף אל כתף עם ראש הממשלה במלחמתו נגד איראן ואני בטוח שגם הוא ינהג כך כשאני אשרת בתקווה כראש הממשלה של מדינת ישראל".

"המשטר האיראני דורש את השמדת העם היהודי, תולה הומוסקסואלים, מייסר נשים ומענה מיעוטים. זהו משטר המערער את היציבות במזרח התיכון ומהווה סכנה קיומית לסדר העולמי", הוסיף. "במשמרת שלי לא יהיה הסכם מינכן צ'ימברלייני, לא תהיה מדיניות פייסנית ואיראן לא תאיים על ישראל על ידי השתלטות על סוריה, לבנון או רצועת עזה. במשמרת שלי איראן לא תשיג נשק גרעיני".

בנושא הטרור העולמי אמר הרמטכ"ל לשעבר כי "יש להתחייב למאבק בלתי פוסק בטרור ולעקור את תשתיותיו מהשורש. חיזבאללה הינו הארגון המסוכן ביותר בעולם משום שיש לו יכולות אסטרטגיות כמו של מדינה הכולל אמצעים טכנולוגיים ואוויריים. לכן, על מדינות אירופה המעוניינות בשלום, להכיר בחיזבאללה כארגון טרור ולפעול כנגדו".

עוד התייחס לסוריה וציין כי "מדובר באחד המשברים ההומניטריים הקשים ביותר שהעולם היה עד לו מאז מלחמת העולם השנייה". גנץ פנה למנהיגי המדינות הערביות המתונות וקרא להם להחיות את התקווה ולהפוך את ישראל לחלק מהפתרון. "הגיע הזמן שצאצאי אברהם יפעלו יחד, בשיתוף פעולה אזרחי וכלכלי". הוא הבטיח כי לאחר הבחירות יפעל לקידום יוזמות לשיתוף פעולה אזורי.

"תחת מנהיגותי ישראל תמיד תושיט ידה למי שמבקש שלום, וביד השנייה תמשיך לאחוז במגן הדוד קרוב לליבנו. רק ישראל חזקה ובטוחה יכולה להבטיח שלום יציב וארוך טווח שלו כולנו מייחלים", חתם את נאומו.

שר החוץ האיראני: "סיכוי גדול למלחמה עם ישראל"

מוקדם יותר נאם שר החוץ האיראני ואמר כי "הסיכוי להתפתחות מלחמה עם ישראל גדול".  לטענת זריף, "ישראל מחרחרת מלחמה איתנו. אנחנו בסוריה בהזמנת ממשלת סוריה למטרה אחת בלבד – להילחם בטרור".עוד טען "ישראל מפרה כל הזמן את החוק הבינלאומי ואת הריבונות של סוריה ולבנון" וכי המוסד סייע לאירופאים לסכל ולחשוף מרגלים ומתנקשים איראנים.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף. צילום: רויטרס

 

טרם ישיבת הממשלה היום וקודם לנאום התייחס נתניהו באופן חריג ליריבו גנץ. "יש כל מיני טרמפיסטים שרוכבים על הגל אבל הציבור יודע להבחין היטב בין מנהיגות אמיתית לבין חקיינות חובבנית", אמר נתניהו. "במשך שנים הובלתי בתקיפות את ההתנגדות להסכם הגרעין המסוכן עם איראן. הייתי צריך להתייצב מול כל העולם וגם מול כמה מראשי זרועות הביטחון בארץ, שאמרו 'צריך לראות את חצי הכוס המלאה', אבל אני התעקשתי, וההתעקשות שלי שינתה את מהלך הדברים והביאה למפנה היסטורי למדינת ישראל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20