שובר שתיקה: שלושה שבועות לאחר שהודיע על הקמת מפלגת 'חוסן לישראל', רא"ל במיל' בני גנץ נאם הערב (שלישי) בפעם הראשונה בגני התערוכה בתל-אביב.

גנץ פתח את נאומו ואמר: "באתי לכאן הערב מפני שפרט למשפחתי אין לי דבר יקר יותר בעולם ממדינת ישראל. אני אוהב את ישראל, גאה בה ומחויב לה. בשבילי, ישראל היא באמת לפני הכל. אזרחי ישראל, אלה מכם שכאן ואתם שבבית, אני חוזר ואומר: רק אליכם אני מחויב".

הרמטכ"ל לשעבר המשיך ואמר: "אבל באתי לכאן הערב גם מפני שאני חרד לישראל. העם חזק, המדינה נפלאה, אבל בארץ נושבת רוח רעה. המאבק בין שמאל לימין קורע אותנו, ההתנגשות בין דתיים לחילונים מפצלת אותנו. המתח בין יהודים ללא יהודים מאיים עלינו. הערבות ההדדית מתעוררת, הפוליטיקה מכוערת והזירה הציבורית מורעלת.

בעיניי אני מביט היום במנהיגות שעסוקה בעצמה. לא בכם ולא בנו. האמינו לי אני גאה במדינה שלנו. אני לעולם לא אתבייש בה, אבל לאחרונה יותר ויותר אנשים, מימין ומשמאל, וגם אני בהם, חשים מבוכה עמוקה. לנוכח האופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת. ממשלה חזקה מושלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול.

הפגנה מחוץ לגני התערוכה בעת נאום גנץ

 

כמוכם בדיוק אני מרגיש שהגיע העת למנהיגות מחברת, מאחדת ומלכדת. מנהיגות שתנהג אחרת ותנהיג אחרת. מנהיגות שלא תעמיד את עצמה לפני טובת המדינה, לא תחליש אותנו מבפנים. השלטון הנוכחי מעודד הסתה, פלגנות ושיסוי. את ערכי היסוד של הממלכתיות הישראלית הוא המיר בגינונים של בית מלוכה צרפתי.

במקום לשרת את העם השלטון, הוא מתנשא על העם והעם משעמם אותו. הוא לא רואה את האדם והאישה העובדים, את יוקר המחייה ואת הצעירים שלא יכולים לקנות דירה.

היה מלך פה בארץ שאמר 'המדינה היא אני', אבל לא, לא אצלנו, אף מנהיג ישראלי אינו מלך. המדינה היא לא אני, המדינה היא דווקא אתם. המדינה היא דווקא אנחנו. אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי שסיימתי את כהונתי כרמטכ"ל, ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להנהיג את מדינת ישראל.

ב-9 באפריל אקים ממשלה ממלכתית, ממשלה של עוצמה, ממשלה שתנהג באחריות, בתקיפות ובנחישות. ממשלה חזקה שדואגת לביטחון כדי להרגיע חרדות ולא מזינה חרדות.

במשך 38 שנים הייתי חייל, לוחם ומפקד. קיבלתי החלטות קשות ואמיצות. הובלתי לוחמים מעבר לקווי האויב ועניתי לטלפונים באישון לילה. כמי שצעד כל הדרך ממושב קטן ועד הקומה ה-14 בקרייה יכול לומר לכם שביטחון עושים במעשים, ולא במילים. במזרח התיכון הקשה והאלים שמסביבנו לא מרחמים על החלשים ורק החזק מנצח.

 

"לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף לתנועות רצחניות"

הנשיא רוחאני, אני יודע שאתה זומם לכתר את ישראל אני אסכל את המשימה שלך בצפון, בדרום ובכל מקום אחר במדינת ישקראל. אפעל נגדך בזירה הבינלאומית, הצבאית והלאומית, ואם לא יובן המסר במילים…

לקאסם סולימאני ולחסן נסראללה יש לי מסר חד וברור: איננו מאיימים על ריבונות איראן אבל לא נסבול איום על ריבונות ישראל. לסינואר אני מציע לבחון אותי שוב. אאפשר כל סיוע הומניטרי לתושבי עזה, אסייע, אבל לא אאפשר תשלומי 'פרוטקשן' במזוודות כסף לתנועות רצחניות. על ראשי ארגוני הטרור לדעת שאחמד ג'בערי לא היה ראשון ולא חייב להיות האחרון.

מאז קום המדינה ידעו אויבנו את קוד החשאיות הישראלית. הם מתרברבים ואנחנו פועלים. הם מבטיחים ואנחנו מקיימים. ובשנים האחרונות קצת התהפכו היוצרות. אפסיק את המנהג שמתאים לתוכניות ריאלטי. נגמרו הימים של מסיבות עיתונאים בנושא קודש ביטחון. לא צוברים נקודות על התרברבות אלא על מעשים.

רא"ל במיל' בני גנץ. צילום: יונתן זינדל – פלאש 90

 

"בנימין נתניהו, גם הוא פטריוט ישראלי"

הממשלה שנקים תהייה ממשלה ממלכתית ולא ממשלה מלכותית. זו תהייה ממשלה ללא אדונים ומשרתים, ללא מתנות מגונות וללא ליצני חצר. הממשלה תפגין עוצמה מול אויבים ותחבר בין ישראלים. היא תציב את ישראל ואת הישראלים לפני הכל. בממשלה הממלכתית שלנו לא יהיו התקפות פרועות נגד הרמטכ"ל, המפכ"ל והיועמ"ש. לא תהייה הסתה נגד מוסדות המשפט, התרבות והתקשורת. לא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל. הסתיימו הימים שבהם השתמשו במשפחות שכולות לצרכים פוליטיים.

בנינו כאן מדינה מופלאה. אני רואה כאן את כל הטוב שיש ובאמת מברך עליו, אני דוחה על הסף את המרירות, את האדישות ואת הייאוש. אני מאמין בכל לבי שבמאמץ משותף נוכל להוביל את ישראל למהלך גדול של תיקון. אני יודע את זה כי צריך אחרת, אפשר אחרת ונעשה אחרת. הממשלה בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי איזורי.

כך עשה הפטריוט הישראלי מנחם בגין ז"ל, שחתם על הסכם שלום עם מצרים. כך עשה הפטריוט הישראלי יצחק רבין ז"ל אשר כרת הסכם שלום עם ירדן. כך עשה גם בנימין נתניהו, גם הוא פטריוט ישראלי, אשר נשא את נאום בר אילן.

בשלב זה החלו קריאות 'בוז' מהקהל, אולם גנץ היסה אותם והמשיך: "לא חברים, אנחנו נשאר מכבדים ומכובדים. אם יתברר כי אין דרך להגיע לשלום בעת הזו, נעצב מציאות חדשה, נבצר את מעמדה של ישראל כמדינה חזקה, יהודית ודמוקרטית, נחזק את גושי ההתיישבות ואת רמת הגולן אשר ממנה לא נרד מעולם.

בקעת הירדן תישאר גבול הביטחון המזרחי שלנו. נשמור את הביטחון בידנו בארץ ישראל כולה, אך לא נניח למיליוני הפלסטינים המתגוררים מעבר לגדר ההפרדה לסכן את ביטחוננו ואת זהותנו כמדינה יהודית. ירושלים המאוחדת תיבנה, תצמח ותישאר לעד בירת העם היהודי ובירתה של ישראל.

הממשלה הממלכתית שנקים תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא. כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה. לא זו הדוגמא האישית. ממשלה ערכית היא דוגמה ומופת לנו ולילדנו. כל חיי דיברתי אמת. שמרתי תמיד על ניקיון כפיים. איני חב דבר לאף אחד זולת לעמי ומשפחתי.

לא אתן יד לפגיעה בטוהר המידות ולא אעצום עין אם אזהה פגיעה שכזו. עצם המחשבה שיכול לכהן בישראל ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי. לא יקום ולא יהיה.

ברוח זו אסדיר את היחסים שהתערערו ברשות המבצע, המחוקקת והמבצעת. וחשוב מאוד שגם אם לא נצליח להגיע לשלום עם שכנינו, נעמול קשה מאוד ונגיע לשלום בתוכנו, מתוך אותה אחדות וערבות הדדית.

מתוך אותה אחדות וערבות הדדית, אני מבקש להזכיר כאן את השבויים והנעדרים שלנו שטרם שבו. אני מחויב להמשיך ולפעול ולהשיב הביתה את אורון שאול ואת הדר גולדין ז"ל, את אברה מנגיסטו ואת שאר החללים ממערכות ישראל".

גנץ ויעלון. צילום: פלאש 90

 

זמן קצר לפני האירוע, הודיעו גנץ על איחוד בין "חוסן לישראל" לבין 'תל"ם' – מפלגתו של שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון. יעלון יוצב במקום השני ברשימה ויקבל – כך מסתמן – שני שיריונים בעשירייה הראשונה.

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20