נתניהו, פברואר 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לתקשורת יש 1000, 2000, 3000 ו-4000 סיבות טובות להתעסק בתיקי החקירה נגד ראש הממשלה, אבל נתניהו יכול להיות מרוצה משתי התפתחויות כלכליות חשובות שנבלעו בצונאמי הדיווחים על פרשיות השוחד, ושיש להן חשיבות כלכלית גדולה.

ההתפתחות הראשונה היא חתימת שני ההסכמים לייצוא גז טבעי מישראל למצרים בהיקף של 15 מיליארד דולר במשך 10 שנים. ההסכמים שנחתמו מהווים סטירת לחי לאלה שפיקפקו באפשרות שמצרים תרכוש גז טבעי מישראל, וידעו לנקוב בסיבות שונות לכך שזה לא יקרה. מימוש ההסכמים שנחתמו תלוי אמנם בתנאים שונים, אולם בהנחה שהם אכן יתממשו, מדובר בהצלחה גדולה לחברות המפעילות את מאגרי הגז בישראל. לא בכדי זינקו שערי המניות של המפעילות בבורסה ב-25% ויותר. מדובר גם בהצלחה עבור כל מי שטווה את מתווה הגז ובמי שתמך בו.
השנייה היא הירידה שנרשמה במחירי הדיור בחודשים נובמבר – דצמבר 2017 בשיעור של 0.7%.  הירידה אמנם בשיעור קל בלבד, אולם בהחלט ניתן להגדיר אותה כשינוי במגמה המאפיינת את שוק הדיור בישראל לאורך 10 השנים האחרונות. שוק הדירות אופיין בשנים אלה בעליות מחירים חדות, שהרחיקו את חלום הדירה מהרבה זוגות צעירים ומחפשי דיור. זו הסיבה ששר האוצר, משה כחלון, סימן את הורדת מחירי הדירות כיעד המרכזי שלו, והשקיע את מירב המאמצים בתוכניות שונות שמטרתן להביא לירידות מחירים.
השרים שטייניץ וכחלון. צילום: מרק ישראל סלם
מוקדם לומר, אם מדובר בפיצוץ בועת הנדל"ן שתביא לירידות חדות במחירים, ואולי עדיף שפיצוץ כזה כלל לא יתרחש עקב ההשלכות השליליות שיכולות להיות לו על שוק המשכנתאות והמערכת הבנקאית. אבל צינון השוק וירידות מחירים מתונות הם בהחלט מטרה ראויה, וכל הסימנים מראים שאנחנו בדרך לשם. התרחיש לפיו הקונים והמוכרים יושבים על הגדר, ואו טו טו המחירים ימשיכו לעלות, נראה פחות ופחות סביר שיתרחש.
אם נתניהו מחפש בשורות טובות בימים אלה, ההתפתחויות הללו בהחלט עומדות בקירטריונים.