"הממשלה לוחצת על דוושת הגז בעוד מערכת המשפט לוחצת על דוושת הברקס, התוצאה- שתקת", כך אמר היום שר הבינוי והשיכון האלוף (במיל') יואב גלנט ('כולנו') בנאומו בכנס השנתי הרביעי של פורום 'קהלת' בנושא 'הייעוץ המשפטי והממשלה'. בפתח דבריו אמר השר גלנט כי תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא לשמור על זכויות האדם, כמו גם לשמור על ה"טוב הקולקטיבי", שהרי גם זהו תפקידה של הממשלה. הוא הוסיף כי "ההיגיון מחייב כי הממשלה צריכה לקבל החלטות, אשר מעת לעת, עלולות לפגוע בזכויות מסוימות של הפרט". לטענתו, "תפקיד היועמ"ש לאפשר את השוליים האלו".

שר השיכון יואב גלנט בכנס פורום 'קהלת' היום (ג'). צילום: פלאש 90
שר השיכון יואב גלנט בכנס פורום 'קהלת' היום (ג'). צילום: פלאש 90

 

עוד אמר השר גלנט כי "יש מתח מובנה בין שני הצרכים ונדרש איזון בין שני האינטרסים. משפטים איננו תחום מדויק. זו לא מתמטיקה. כידוע, נושאים כבדים מוכרעים בבג"ץ ברוב דעות, על חודו של קול. הדבר מעיד עד כמה הפרשנות ולא החוק היא הקובעת. איננו יכולים להרשות לעצמנו לחזק 'מעכבי שגשוג לאומי' בסדר גודל שכזה".

לדבריו, "תהליך המשפטיזציה שמתרחש, מוביל להחלשת הדרג הפוליטי ולהעצמת דרג הפקידות, מה שעלול להביא בפועל לחולשת הדמוקרטיה. לאורך הדור האחרון, הממשלה הופקרה מבחינה משפטית וכתוצאה מכך היא מאבדת את יכולותיה לממש את המדיניות שלשמה נבחרה באופן דמוקרטי. במקום לפעול ל'מקסום' ההישגים, פועלות מערכת המשפט והפקידות הבכירה בראייה של 'מזעור טעויות'- התוצאה היא חמורה- שתקת!".

"מערכת המשפט לוחצת על דוושת הברקס". ביהמ"ש העליו. צילום: פלאש 90
"מערכת המשפט לוחצת על דוושת הברקס". ביהמ"ש העליו. צילום: פלאש 90

 

השר גלנט התייחס לימי מבצע 'עופרת יצוקה', "שעה שפקדתי על המבצע, הוטלה עליי החובה לאזן בין ביצוע המשימה, שמירה על חיי החיילים והמדינה ומניעת פגיעה בבלתי מעורבים. הייתי אחראי לכך וידעתי היטב את המוטל עליי, כמו גם מפקדי המשנה שפעלו תחתיי. בעוד שחיילים מוסרים נפשם למען המולדת, מוגשות עתירות לבית משפט. תוך כדי לחימה קשה, דן בית המשפט בעתירות הללו. אין בית משפט בעולם שדן על ביטחון לאומי בכלל, ובוודאי שלא בזמן אמת".

השר חתם את דבריו באומרו כי "קיים צורך חיוני של מערכת המשפט לחזור למקומה הטבעי באופן עצמאי כיוון שחיכוך עם הרשות המחוקקת והמבצעת יגבה מחיר מיותר מאזרחי מדינת ישראל".

שגלנט בתרגיל בבקעות לפני עופרת יצוקה. צילום יוסי זמיר פלאש 90 Web_F080928YZ04
"בעוד שחיילים מוסרים נפשם למען המולדת, מוגשות עתירות לבית משפט". השר גלנט בתרגיל בבקעות לפני עופרת יצוקה. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

בדבריו מצטרף גלנט ליו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט שתקף אתמול את בג"ץ בישיבת סיעתו והכריז: "יש שופטים בירושלים ששכחו שיש גם ממשלה בירושלים. לכן, היעד המרכזי שלנו במושב הקרוב הוא להעביר את התוכנית החוקתית, ובמרכזה פסקת ההתגברות, שתתאים את כוח המשילות לממשלה. הממשלה תמשול, הכנסת תחוקק והשופטים ישפטו".

היו"ר בנט בפתיחת מושב החורף בכנסת. ישיבת סיעת הבית היהודי. צילום: TPS
בנט בישיבת סיעתו לקראת פתיחת מושב החורף בכנסת. צילום: TPS

 

בנט המשיך ואמר כי "בשנים האחרונות בג"ץ שם עצמו מעל המחוקק במקום לצידו. הוא חרג מסמכותו והחל לפסול חוקים ביד קלה מידיי. בכלל, בחודשים האחרונים בג"ץ פוסל חוקים בקצב כמעט חסר תקדים. שלוש פעמים פסל בג"ץ את המתווה להוצאת המסתננים מישראל; בג"ץ ביטל את הפקעת התושבות של אנשי חמאס במזרח ירושלים; חוק הדירה השלישית נפסל; חוק התקציב הדו-שנתי; חוק ההסדרה מוקפא; חוק הגיוס בוטל; חוק התאגיד מוקפא ועוד".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20