חברת הליכודניקים החדשים: "יש מקום למגוון דעות". מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-19:30
"גורמי שמאל השקיעו לאחרונה משאבים עצומים כדי למשוך שמאלה את הליכוד. אם הניסיון שלהם יצליח נראה ברשימה הבאה לכנסת אנשים כמו גורי אלפי. הליכוד נרדם בשמירה ואלפי מתפקדי שמאל מובהק נכנסו כגייס חמישי לרשימת המתפקדים כחברים מן המניין", כך מזהירים היום ראשי המטה הלאומי בליכוד, באיגרת חריגה שנשלחה לאלפי חברי מרכז.
הקומיקאי גורי אלפי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
הקומיקאי גורי אלפי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
החשש של חברי המטה הוא כמובן מכוחם העולה של אנשי "הליכודניקים החדשים", שעל פי ההערכות מונים כמה אלפי חברי מרכז. בימים האחרונים נעשים ניסיונות לבלום את התרחבות התא הזה, ואף צמצום כוחו. בין היתר הוחלט במפלגה לסגור את ההתפקדות האינטרנטית.
ח"כ דוד ביטן ורה"מ בנימין נתניהו בכנס התמיכה בגני התערוכה. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
מי מנסה לחדור לליכוד? ח"כ דוד ביטן ורה"מ בנימין נתניהו בכנס התמיכה בגני התערוכה. צילום: תומר נויברג, פלאש 90
גורמים במפלגה חוששים שהתחזקות תופעת "הליכודניקים החדשים" תפגע בכוחה של המפלגה תוך שימוש ציני בדמוקרטיה ובשיטת הבחירות הפנימיות בליכוד. האיגרת שנשלחה היא מהחריפות שנכתבו, ומזהירה מכניסת גורמים המזוהים עם השמאל לתוך רשימת הליכוד לכנסת. בכיר במפלגה אמר לערוץ 20: "החשש הוא אמתי. התעוררנו מאוחר מידי והזרם הזה הפך למפלצת בתוך הליכוד שמאיימת על ראשי המפלגה ועל האידאולוגיה הימנית של הליכוד. נעשה הכל כדי לגרש את אלפי המתפקדים האלה שהם נטע זר במפלגה ולא רצויים בה".
כמו כן, הוגשה עתירה לבית הדין של מפלגת הליכוד בדרישה לפסול 29 חברים שהתפקדו למפלגה. "שערי המפלגה פתוחים למי שמזדהה עם השקפתה, אך פתיחות אינה אנרכיה", הסבירו העותרים.
ענבל סמט, פעילה בקבוצת "הליכודניקים החדשים", הסבירה בראיון ל'היום הזה' את הרעיון שעומד מאחורי ההתפקדות. לדבריה, "אנחנו קבוצה עם אינטרס משותף שגילתה שיש פער בין חוקת המפלגה לבין מה שקורה בפועל". על הבחירה לפעול כקבוצה נפרדת מתוך הליכוד, אומרת סמט כי "הליכוד מזה זמן נשלט על ידי קבוצות שנשלטות על ידי אנשים עם אינטרסים צרים. אנשים התאגדו בשביל לקדם דברים סקטוריאליים. מי שמשפיע אלה אנשי התעשייה האווירית והמתנחלים, לכן אין ברירה אלא לעבוד בקבוצות".

בינתיים, ח"כ יאיר לפיד מנצל את ההזדמנות וקורא ל"ליכודניקים החדשים" להצטרף למפלגת 'יש עתיד' שבראשותו.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20