ביום השלישי למבצע "מגן צפוני", הציג היום (ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו לשגרירי מדינות זרות את תמונת המצב בחזית הצפונית מול איראן וחיזבאללה. "אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ונחישות ונפעל ככל שדרוש כל מי שיתקוף אותנו דמו בראשו וחיזבאללה יודע את זה וגם חמאס", אמר נתניהו.

רה"מ והשגרירים. צילום:חיים צח, לע״מ

 

"אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות בצורה חד משמעית ולהעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו הפעולה הזו בתחילתה אבל בסופה נשק המנהרות שחיזבאללה השקיע בו כבר לא יהיה. אני חושב שהפעולה הזאת עדיין בתחילתה אבל תביא בסופו נשק לכך שפרויקט המנהרות שחיזבאללה משקיע בו כל כך הרבה כבר לא יהיה קיים וכבר לא יהיה אפקטיבי", הוסיף ראש הממשלה.

בסיור השתתפו שגרירי האיחוד האירופי, אוסטריה, אוסטרליה, איטליה, אתיופיה, ברזיל, בריטניה, הונגריה, חוף השנהב, מקסיקו, סלובקיה, פולין, צרפת, קנדה ורוסיה.

רה"מ והשגרירים. צילום:חיים צח, לע״מ

 

"מטרת הביקור לייצר לגיטימציה לפעולות נוספות"

"אם הייתי צריך לבחור ביום חדירה הייתי בוחר ביום כזה", כך אמר היום גורם מדיני. "מטרת הביקור לייצר לגיטימציה מדינית לפעולות נוספת בהמשך במידה ונצטרך", הסביר הגורם. "אנחנו מנסים לעשות דה לגיטימציה בוטה לחיזבאללה. הם חדרו לשטחנו. אנחנו מכנסים את מועצת הביטחון או בסוף השבוע או תחילת השבוע הבא נתחיל להפעיל את הלחץ שהפעלנו על החמאס – לא רק נגד נשק המנהרות, אלא גם להבהיר שיש פה ארגון טרור שבא להרוג אזרחים".

חשיפת פרויקט המנהרות של חיזבאללה. צילום: דובר צה"ל

 

"האויב הגדול שלנו זו איראן. בזרוע הלא קונבציונלית אנחנו פועלים כדי לשלול את תכנית הגרעין של איראן. זה המאמץ הראשי שלנו ואנחנו לא מורידים את הרגל מהגז". לדבריו, "איראן מנסה להתבסס בסוריה ואנחנו פעלנו בעוצמה רבה. פעלנו נגד איראנים והפצצנו להם בסיסים. הצבא הישראלי הוא היחיד בעולם שנלחם נגד האיראנים. ההתבססות בסוריה, נערצה, התעכבה והידלדלה".

"איראן השקיעה המון בחיזבאללה בזרוע הקונבנציונלית בלבנון. יש להם 130-140 אלף טילים, רובם קצרי טווח – יש לנו מענה לזה. לפי התוכנית של נסראללה לפיתוח נשק מדויק הם היו אמורים להיות היום כבר עם אלפים של טילים מדויקים – בפועל יש להם עשרות בודדות כי שיבשנו את זה ופגענו בהעברות. זה מביא להאטה משמעותית של תוכנית הדיוק שלהם".

חשיפת פרויקט המנהרות של חיזבאללה. צילום: דובר צה"ל

 

"אנחנו משתמשים בתכנית מודעת לחשיפת אתרי ההייצור לנשק מדוייק. שלושת האתרים חוסלו. ברגע שצה"ל מאתר – הוא פועל", הבהיר הגורם. "מדינת לבנון מסתבכת עם מתן האפשרות למטוסים איראנים לנחות שם. יש להם עוד נסיון וזה המנהרות. חיזבאללה בנה מנהרות רחבות במטרה להעביר כוחות גדולים לשטח ישראל. הם רצו לנתק יישובים ולהכנס למסעי הרג וחטיפה. חיזבאללה השקיעו המון כסף בזה ואנחנו שוללים את זה מהם. ארבע שנים אנחנו עוקבים אחרי הפרויקט בשקט מופתי וגם הטכנולוגיה הבשילה".

לדבריו, תזמון הפתיחה במבצע נבע מחשש שפרטיו יודלפו וייחשפו לעיני חיזבאללה. "היה דלף שראינו אותו ואמרנו שלו חיזבאללה ידע שאנחנו יודעים, אז הם יאיצו את המאמצים לחטיפה. לא רצינו להגיע למצב שהם חודרים וחוטפים חייל או אזרח ואף אחד לא יודע מזה בכלל".

"לא רצינו לרתק את צה"ל לדרום"

"אנחנו נערכים לכל הגזרות ובכל הגזרות. בגזרה הזו אני אבחר מתי להדליק את הדבר הזה. אני שומע כל הזמן מה חיזבאללה עושה וכמה התעצם. אתם יודעים כמה אנחנו התעצמנו? כשאנחנו חושפים את האתרים – הם מקפלים אותם. אנחנו חושפים את המנהרות – והם שותקים. זו הרתעה ורק אנחנו נבחר מתי לפעול. עד השבועות האחרונים היו להם שני כלים של נשק מדוייק ומנהרות ואנחנו לקחנו להם את זה".

תקיפות חיל האוויר בעזה. ארכיון. צילום: ערבי

 

"זו אחת הסיבות לכך שלא פעלנו בעזה. זו לא הסיבה הבלעדית", הסביר הגורם. "לא רצינו לרתק את צה״ל לדרום. זה לא היה נכון. יש לנו תחבולות ואנחנו לא משתפים. עזה היא זירה חשובה ואנחנו לא נזניח אותה. אנחנו כרגע במצב הרגעה. בניגוד לשלב ההסדרה, השלב הזה הוא נועד לפתור את בעיית השבויים והנעדרים וחזרה להבנות צוק איתן. הם כרגע דורשים אסירים בשביל להתחיל שיח. אנחנו לא שם. אם נגיע לשם נשבר גם על נתיב מקפריסין".

נועם אמיר ואלירן טל

נועם אמיר ואלירן טל