לאחר ישיבת הקבינט אמש (ד') שבה תמכו הגורמים בהביטחוניים בהעברת הכסף של קטאר לרצועת עזה, גורם מדיני מסר כי הוחלט היום שלא למנוע את העברת הכסף לחמאס.

הפעימה השנייה של מזוודות הכסף הקטאריות בידי חמאס

 

עצירת העברת הכסף באה בעקבות רצף האירועים האלימים בגבול הרצועה במהלכם כדור רובה פגע בקסדתו של חייל צה"ל והוא נפצע קל.  מקורות פלסטיניים אישרו אמש כי השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי, נכנס לרצועת עזה דרך מעבר ארז, אבל בלי הכסף. אמש, כאמור, התקיימה ישיבת הקבינט במהלכה והיום כאמור הכסף הועבר.

דובר חמאס ח'ליל אלחיה הודיע כי ארגונו מסרב לקבל את הכסף. במסיבת העיתונאים הוא מסר: "ערכנו דיונים היום עם השגריר הקטארי וסירבנו לקבל את הכספים הקטרים בשל התנאים שהשית עליהם הכיבוש. לא נהיה חלק מתיאטרון הבחירות בישראל".

"סירבנו לקבל את הכספים". הנייה עם השליח הקטארי. צילום ערבי

 

גבאי: "נתניהו משפיל את הכבוד הלאומי. ביזיון"

יו"ר 'העבודה' אבי גבאי תקף את ראש הממשלה וצייץ כי "נתניהו משחד את חמאס ב-15 מיליון דולר, אבל אפילו הטרוריסטים לא מוכנים לקבל את מזוודות הכסף. נתניהו משפיל את הכבוד הלאומי. ביזיון".

לדברי גבאי, "אפשר לשנות את המציאות הזו בשילוב אמצעים ביטחוניים ובריתות מדיניות עם מדינות ערב המתונות. וזה מה שנעשה. אנחנו מתחייבים".

לדברי המזרחן, פנחס ענברי, מהמרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, "חמאס חש כי העיכוב בהעברת הכסף הקטארי נתפס ברצועת עזה ובארגון ככניעה לישראל ולתכתיבה. בסופו של דבר החמאס רואה בדברים כפגיעה בכבודו, גם במחיר של פגיעה בתושבי עזה". ענברי מוסיף כי "חמאס מוכן שעזה תסבול ובלבד שהכבוד ישמר. אם בחמאס יחששו כי הדימוי שלהם נפגע וכי הם נתפסים כ"מלקטים פירורים" מידי ישראל, יופנה הזעם באזור הגדר כלפיה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20