גורם מדיני בכיר הכחיש את הפרסומים לפיהם ארה"ב ורוסיה לא קיבלו את עמדת ישראל ודחו את בקשתה להרחקת נוכחות איראנית כ-60 ק"מ מגבול רמת הגולן. "מטרות הביקור אצל פוטין בסוצ'י הושגו", הוא הבהיר.

יחד עם זאת הגורם ציין כי הקווים האדומים שהציג רה"מ בנימין נתניהו לעצרת האו"ם בשנת 2012 ב"נאום הפצצה" – אינם קיימים. "הקווים האדומים הובהרו", הסביר, "מתייחסים אלינו בכבוד".

נאום הפצצה של רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם בשנת 2012. צילום: צילום מסך
נאום הפצצה של רה"מ נתניהו בעצרת האו"ם בשנת 2012. צילום: צילום מסך

כזכור, אמש (ה') פורסם ב"הארץ" כי רוסיה דחתה את תביעת ישראל למרחק ביטחון של כוחות איראנים מגבול ישראל-סוריה. בעוד ישראל דרשה מרחק ביטחון של כ-60 קילומטרים מנוכחות איראנית בסוריה מהגבול ברמת הגולן, הרוסים התחייבו כי האיראנים לא יוכלו להתקרב רק סמוך לקו הגבול ממש. מרחק של חמישה קילומטרים מקווי סיום הלחימה בסוריה. קודם לכן הפנו האמריקנים כתף קרה לבקשה הישראלית.

לצד המאבק בטרור הפנימי, גורמים מדיניים בכירים הזהירו מכוונות ההתפשטות של איראן על חלקים נרחבים מסוריה, הכוללת גם שליטה איראנית על אזורים הסמוכים לגבול עם ישראל באוויר ובים וגם שליטה כלכלית. לדברי הגורמים, ישראל מודעת לכוונות ההתפשטות של איראן בסוריה. בכלל זה מציינים גורמים מדיניים כי איראן מעוניינת לא רק לשלוח יועצים לסוריה, אלא גם צבא איראני הכולל בסיס ימי ואווירי.

בעקבות כך הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו דאגה בשיחותיו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מפני התבססות איראנית בסוריה.  "איראן מנסה להתבסס בסוריה מעבר לתשתית טרור. היא מנסה להעביר צבא לסוריה, לעשות 'לבנוניזציה' של סוריה", אמר רה"מ. "אמרתי לפוטין כי יש סיכוי למנוע מלחמה עתידית עם איראן, אם תצא מסוריה. הכוונה של איראן להשתמש באחיזה באזור נגד ישראל אינה מוסתרת. אנחנו לא נישאר אדישים לכך", הבהיר נתניהו. בישראל הגדירו את הפגישה עם הנשיא הרוסי כטובה ומועילה.

טיל איראני במהלך מצעד צבאי בטהרן. צילום: רויטרס
טיל איראני במהלך מצעד צבאי בטהרן. צילום: רויטרס
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20