אבו מאזן במהלך נאומו במוקטעה. צילום: פלאש 90
אבו מאזן במהלך נאומו במוקטעה. צילום: פלאש 90
גורמים מדיניים בירושלים מעריכים כי נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אמש ברמאללה נועד לקרוץ לאירופאים ולבקש מהם לקחת את הובלת תהליך השלום מידי האמריקנים.
"מי שחשב שאבו מאזן מטורלל ואיבד רסן טועה", אומר הגורם היום (שני) בשיחה עם כתב ערוץ 20. "הוא מנהיג שנחשב שקול, לא אחד שישתלח כך במנהיג החשוב והחזק בעולם בלי סיבה ובלי שיש לו גיבוי פנים פלסטיני ואולי גם אירופאי".
יש שתי עובדות שצריך לקחת בחשבון: האחת, אבו מאזן חשד בכוונות של טראמפ בנוגע להסדר מדיני אזורי כבר מהרגע שנבחר. דעותיו הפרו-ישראליות של הנשיא הטרידו את אבו מאזן, אולם הוא נאלץ לאכול את הכובע ולתת לו הזדמנות לקדם משא ומתן בין הצדדים.
נשיא ארצות דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
גם מינויו של ג'ייסון  גרינבלט, יהודי תומך ישראל, לשליחו למזה"ת היוותה בעיה במוקטעה ומהר מאוד רף החשדנות עלה. השבר הגדול קרה לפני כחודשיים עם הצהרת טראמפ בנוגע להכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל.\
במקביל, אבו מאזן נמצא ביחסים טובים עם מנהיגים ממדינות שונות באירופה ובהן צרפת. האירופים כרגע לקחו צעד אחורה בנוגע למגעים המדיניים, בעיקר בגלל מערכת היחסים המתוחה בין האיחוד האירופי לממשלו של טראמפ, אולם כעת לא מן הנמנע שאבו מאזן – באפיקים חשאיים – יבקש מצרפת, גרמניה ומדינות נוספות, למלא את החלל ולקדם, למשל את היוזמה הצרפתית שטובה עבורו אבל נחשבת לא פרקטית עבור ישראל.
"אבו מאזן מוכן להמר באובדן של כספי סיוע אמריקנים לרשות ובתנאי שהאירופים יחזרו למגרש, על חשבון האמריקנים". אומר הגורם הישראלי.
השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט
השליח האמריקאי למזרח התיכון. ג'ייסון גרינבלט
היום הגיב גורם בכיר בפמליית רה"מ נתניהו המבקר בהודו מגיב לדברי אבו מאזן ואמר כי "מדובר באיבוד עשתונות אישי ופוליטי. הוא מתנהג כאילו אין לו מה להפסיד".
הגורם התייחס לנאום ההזוי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במהלכו גידף את נשיא ארה"ב ואיחל לו: "יחרב ביתך". בתוך כך, סוכנות הידיעות הפלסטינית השמיטה את צמד המילים "יחרב ביתך" מסיקור נאומו של אבו מאזן.

אתמול נאם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן במועצה המרכזית של אש"ף, שהתכנסה בעקבות ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל ותקף את הנשיא טראמפ, את ישראל וגם את האירופאים. "רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". אבו מאזן אמר בהקשר של הצהרת בלפור כי "ישראל היא פרויקט קולוניאליסטי שאין לו קשר ליהודים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20