ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. צילום: פלאש 90

 

"אולמרט שהציע לאבו מאזן את הכותל, הופך עכשיו גם לדוברו הנאמן", כך אמר הערב (מוצ"ש) גורם בכיר בליכוד.

לדבריו, "בארה"ב ובמדינות ערביות רבות כבר הבינו שאבו מאזן הוא המכשול האמיתי לשלום ושמשמעות הדרישות הקיצונית שהוא מציב איננה שלום אלא חיסולה של מדינת ישראל".

הדברים נאמרו בתגובה לדיווח תקשורת הפלסטינית כי אבו מאזן נפגש בפריז עם רה"מ לשעבר והאסיר המשוחרר אהוד אולמרט.

בראיון לערוץ 'פלסטין' העיד אולמרט כי יו"ר הרשות הפלסטינית לא התנגד לתכניתו. "הוא לא אמר לא ולא אמר כן, אך אילו הייתי נשאר רה"מ לזמן ממושך יותר, היינו יכולים להשיג שלום".

אבו מאזן. צילום: רויטרס

סער: "אולמרט הציע ויתורים מרחיקי לכת יותר מברק"

לביקורת הצטרף גם השר לשעבר גדעון סער שכתב בטוויטר: "‏אהוד אולמרט, כמו אהוד ברק לפניו, המשיך לנהל מו״מ עם אבו-מאזן גם אחרי התפטרותו וממש עד לסוף תקופת כהונתו. אולמרט – הציע לאבו-מאזן ויתורים מרחיקי לכת אפילו יותר מאלה שהציע ברק לערפאת בקמפ דיוויד ובטאבה. שניהם נכשלו מאותה סיבה: הנהגת הרש״פ אינה מעוניינת בשלום ובסיום הסכסוך עם ישראל".

"‏עצוב לראות ראש ממשלה לשעבר, שמשרת את האינטרסים של הפלשתינים כנגד מדינת ישראל וכנגד הממשל האמריקני ועושה נזק לישראל בזירה הבינ"ל", כתב בטוויטר השר גלעד ארדן. "אחרי שהנשיא טראמפ ונציגיו הבינו, שאבו מאזן הוא מסית וסרבן שלום המקדם יוזמות חרם נגד ישראל מגיע אולמרט המנותק מהאמת ומהמציאות ומתייצב לצד המסית אבו מאזן".

אולמרט ואבו מאזן. צילום: פלאש 90

 

השר אקוניס אמר: "אחרי שאבו מאזן השפיל את אולמרט, כשאפילו לא השיב להצעתו האומללה להקמת מדינה פלשתינית שבירתה ירושלים ונסיגה לקוי 67׳, אולמרט מפיץ עכשיו שקרים נגד ממשלת ישראל הנבחרת: מי שמסרב לחדש את המו״מ הוא אבו מאזן שברח מהשיחות ב-2011 ומאז לא חידש אותן. משעשע שאולמרט חי עדיין בעשור הקודם ומאמין בפתרון 'שתי המדינות' שכבר ירד מהשולחן גם בוושינגטון".

סגן השר מייקל אורן אמר: "פגישת כי אהוד אולמרט עם אבו מאזן היה נחשב לפשע פדרלי בארה"ב וראש הממשלה לשעבר היה נידון לעד עשר שנות מאסר. מדובר בהפרה בוטה של הדמוקרטיה. מדינת ישראל זקוקה ל'חוק לוגן' משלה ואני דורש לחוקק אותה לאלתר".

אולמרט: "אבו מאזן לא חזר אליי"

כזכור, בראיון שהעניק אולמרט בתחילת החודש לרשת i24NEWS הוא טען כי אבו מאזן לא השיב להצעתו מרחיקת הלכת.

"בשיחה בינינו, שיחה מאד מרגשת ולדעתי שיחה היסטורית, לדעתי שיחה שלא הייתה כמוה מעולם ואני מאד מקווה שעוד תהיה כמוה. בה בעצם היינו במרחק של מילימטרים מהשגת הסכם שלום. אני התחננתי בפניו: 'אדוני הנשיא, זאת הצעה שאולי עוד 50 שנה לא יציע לך שום מנהיג ישראלי. תחתום! תחתום בראשי תיבות על המפה!'. הוא אמר 'תן לי כמה ימים והוא לא חזר אלי'", סיפר אולמרט. "אבל זה לא מאוחר לתקן".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20