יממה אחרי איתור ופיצוץ מנהרת טרור נוספת חמישית במספר, הערב (ה') אומר גורם צבאי בכיר מהפיקוד הבכיר של מבצע "מגן צפוני" כי צה"ל רחוק מלסיים את העבודות על האיתור והנטרול של המנהרות. הערב בחדשות ערוץ 20 נספק הצצה נדירה מפירי המנהרות שצה"ל חשף בצד הישראלי. 

"אנחנו עובדים על איתור והשמדת מנהרות נוספות" מבהיר הגורם הצבאי. "מלכדנו את המנהרות ובאחת מהן היה לנו אירוע חריג שחשדנו בחדירה של פעילי חיזבאללה. לא היה לנו לרגע ספק ונתנו פקודה לקצין בשטח לפגוע על מנת להרוג ובסוף זה היה רעש רקע שהקפיץ אותנו".

צילום: דובר צה"ל

הגורם העביר מסר לצד הלבנוני כי ישראל לא מתכוונת להתפשר על נטרול המנהרות גם אם הצד השני ישלם מחיר. "אם נשמיד מנהרה והיא תעיף בית בלבנון וזו תיהיה הדרך הטובה, אז זו הדרך שתיבחר" הוא אומר. "השיטה להשמדת מנהרות נבחרת לפי סוג הקרקע ולא בהתחשבות בצד השני" הוא מחדד.

על הסבירות להתלקחות בזירה אומר הקצין הבכיר: "אנחנו לא פוסלים מצב שמשהו בצד הלבנוני יקום בבוקר, יריב עם אישתו ויבוא לנקודת חיכוך להשתולל. אנחנו רואים את הסרטונים שהם מפיצים ואני אומר לך שזו פרובוקצייה, אני לא מקל בחיכוך הזה ובשביל זה פרסנו כוחות מיוחדים להתמודד עם זה".

בצה"ל אומרים כי ארגון החיזבאללה נמצא בהלם מוחלט ולא בכדי נסראללה לא התייחס עד היום לחשיפה הישראלית של מנהרות הטרור. "חוץ מפעולות איסוף מודיעין הפעולה המבצעית היחידה של חיזבאללה מאז החל המבצע הוא ניסיון לאטום תוואים בצד הלבנוני" מספר הקצין הבכיר. "בגדול באנו מוכנים ולא הופתענו מכלום, הדבר היחיד שאולי אפשר להגיד שהפתיע אותנו זה לראות בעיניים את המנהרות מבפנים".

המנהרה שנחפרה ממפעל הבלוקים בכפר כילא. צילום: דובר צה"ל

צה"ל: "האחריות מוטלת על ממשלת לבנון"

בתוך כך, צה״ל בהובלת פיקוד הצפון ועוצבת הגליל השלים את נטרולן והשמדתן של מנהרות הטרור ההתקפיות חוצות-הגבול אשר נחפרו ממרחב הכפר השיעי כילא ונחשפו במסגרת מבצע "מגן צפוני". המנהרות ההתקפיות נבנו כרכיב מסווג בתוכנית ההתקפה שארגון חיזבאללה ניסה לפתח בשנים האחרונות ונועדו לאפשר כניסה חשאית של פעילות יחידת רצ׳ואן (היחידה המיוחדת של הארגון) וזאת לצד ניסיון לחדירה עילית תחת מעטפת אש רחבה.

חשיפת והשמדת המנהרות הביאה לפגיעה מהותית ביכולת מימוש התוכניות של חיזבאללה וזאת לצד שורה של פעולות שמבוצעות בשנים האחרונות לשיפור מרכיבי ההגנה העילית. נמנע ניסיון חיזבאללה לפגוע בעיר מטולה ותושביה והוציאה את המנהרות מכלל שימוש. נטרול המנהרות ארך מספר ימים ובוצע בשיטה הנדסית שכללה שימוש במגוון אמצעים.

במהלך פעולות צה"ל, זוהו זרימות של חומרים שצה״ל השתמש בהם ממבנה אזרחי בכפר כילא בו נמצא פיר אחת המנהרות וכן ממפעל הבלוקים עליו הצביע צה"ל כמוקד חפירת מנהרה אחרת. עובדה זו מצביעה על השימוש שמבצע חיזבאללה במבנים אזרחיים בלב השטח הבנוי בדרום לבנון, תוך הפרה חמורה של החלטה 1701 וסיכון אזרחיה כמגן אנושי. בצה"ל אומרים כי "האחריות על חפירת המנהרות והשלכותיה מוטלת על ממשלת לבנון" וכי הפעולות לחשיפה ולנטרול המנהרות "נמשכות על פי תכנית".

המנהרה שנחפרה ממפעל הבלוקים בכפר כילא. צילום: דובר צה"ל
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון