53% מגולשי אתר ערוץ 20 סבורים כי הממשלה תשלים את ימיה. 21.7% מהגולשים ענו כי הבחירות יתקיימו בשנה הבאה. 18.9% סבורים כי ישראל תלך לבחירות אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה יגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו. רק 6.4% מהגולשים סבורים שחוק הגיוס ישוב לאיים בפירוק הממשלה.

 

לו היו הבחירות נערכות היום, מרבית גולשי אתר ערוץ 20 היו מצביעים לליכוד. ליתר דיוק, 57.2% מהם מגדירים עצמם כמצביעי ליכוד. 15.7% מהגולשים היו מצביעים למחנה הציוני. 10% לבית היהודי, 5.2% ליש עתיד, 2.4% ליהדות התורה, 1.9% לש"ס, 1.2% לכולנו, 1.1% לאורלי לוי. מרצ זוכה ל-1% מהקולות. סימנים מדאיגים עבור ישראל ביתנו שזכתה גם היא באחוז תמיכה בלבד. מועמדת מפתיעה אולי היא אורלי לוי, שזוכה ל-1.4% מתמיכת הגולשים. 2.5% מהמצביעים היו מעדיפים לבחור באפשרות שלא נמצאת על מפת המפלגות. אפשר לשים שם את משה פייגלין, אלי ישי, משה יעלון ואפילו "עוצמה יהודית" שמעמידים מפלגות בבחירות.

בהתאמה, רוב מוחלט של הגולשים (82.3%) השיבו כי משבר הגיוס לא יגרום לשינוי הצבעתם. עם זאת, לא פחות מ-17.7% מהגולשים ענו כי המשבר השפיע על הצבעתם.

לפי גולשי אתר ערוץ 20, האדם המתאים ביותר לראשות הממשלה מבין ראשי המפלגות, הוא בנימין נתניהו, שזוכה לתמיכה חסרת תקדים עם 70.3% מקולות הגולשים. אחריו אבי גבאי עם 16.3%, 4.5% סבורים שיאיר לפיד הוא המועמד המתאים, 4.6% מאמינים כי נפתלי בנט ראוי להיכנס ללשכת רה"מ, 0.6% כחלון ו-0.4% תומכים דווקא בליברמן. 3.4% מהגולשים היו רוצים לראות מועמד אחר.

 

הגולשים קבעו: התנהלות נתניהו – מצוינת

על שאלת התנהלות ראש הממשלה נתניהו במשבר, מרבית הגולשים (54.8%) סבורים כי הוא ניסה לפתור את המשבר וגם הצליח. 18.7% מהגולשים חשבו שהוא סובב את כולם בתרגיל פוליטי מבריק. קרוב ל-30% סברו שהתנהלותו הייתה לקויה: 17% חשבו ששיקולים פרסונליים העיבו על שיקול דעתו, ו-9.5% סברו שהוא ניסה ללכת לבחירות אך לא הצליח.

 

בנוגע למי התאמץ להביא לפתרון המשבר, חילקו הגולשים את גרף המאמצים בין נתניהו, בנט ושקד ודרעי: 42.4% מהגולשים ענו כי רה"מ נתניהו הוא שהתאמץ יותר מכולם להסיר את הבחירות מעל סדר היום. 34.9% נתנו את הקרדיט דווקא לראשי הבית היהודי. שר הפנים זכה לפרגון של 11.6% מהגולשים. 4.7% מהגולשים סבורים שליצמן הוא שהתאמץ יותר מכולם, 4.4% האמינו שליברמן דווקא ניסה לפתור את המשבר יותר מכולם. רק 2.3% מהגולשים מאמינים שדווקא כחלון הוא שפעל לפתרון המשבר.

בנוגע לשאלה על הדבר שהוביל את המערכת הפוליטית לפעול לפתרון המשבר, הגולשים נחלקו בין תוצאות הסקרים שפורסמו (36.6%) ובין רצונו של נתניהו להימנע מבחירות (33.5%). נזכיר כי בסקרים בהם הליכוד זכה בפער ניכר, אך ישראל ביתנו וש"ס גירדו את אחוז החסימה, וגוש הימין הצטמק. 21.9% מהגולשים סברו כי הפתרון הובא דווקא בזכות מאמציהם של השותפות הקואליציוניות.רק 8.1% נתנו קרדיט ללחץ הציבורי למניעת הקדמת הבחירות.

 

ראש הממשלה נתניהו והשר בנט במליאת הכנסת, מרץ 2018. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

41.2% מהגולשים סבורים כי ישראל לא הייתה קרובה לבחירות וכי היה ברור מלכתחילה שהמשבר ייפתר. 20.4% מהגולשים סברו כי נתניהו, שרצה ללכת לבחירות, גרם למשבר להיות רציני. אחוז דומה (21.3%) סבור כי משבר הגיוס היה רציני. 17.1% מהמצביעים טענו כי מדובר בספין.

 

מי יטלטל את הספינה: חוק הגיוס או רשויות החוק?

בשאלה על הגורם שיגרום למשבר הפוליטי הגדול הבא, רשויות החוק הופכות להיות שחקן משמעותי במגרש הפוליטי: 31.4% מהגולשים סבורים כי חקירות רה"מ יטלטלו את המערכת הפוליטית. 22.2% סבורים כי בג"ץ יפסול את החוק ויגרום לסערה חדשה. 18.7% סבורים ששר הביטחון ליברמן יגרום למשבר מחודש על חוק הגיוס. 15.2% סבורים שדווקא החרדים יעוררו את הסערה, בגלל אותו חוק. 7.6% מהמצביעים מאמינים שהבית היהודי יגרמו למשבר פוליטי בשל התהליך המדיני. אולי הם יודעים משהו שאנחנו לא. רק 5% מהגולשים סבורים שדווקא ראש הממשלה יגרום לסערה, על חוק הלאום.