"בסופו של דבר, הדרך היחידה לפתרון אפשרי בעתיד היא למצוא דרך לקשור את האוטונומיה הפלסטינית ביו"ש עם הממלכה הירדנית". זהו הפתרון של גדעון סער, לשעבר שר הפנים ואחד המועמדים לרשת את נתניהו בראשות הליכוד, לסכסוך הפלסטיני-ישראלי.

"לקשור את האוטונומיה הפלסטינית ביו"ש עם ירדן". גבול ישראל-ירדן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

בכנס השנתי של פרויקט 'ניצחון ישראלי' שנערך אמש (ד'), פירט סער את תוכניתו: "יש לעבור לבנייה בהיקפים רחבים בשכונות היהודיות בירושלים. עתיד ירושלים ייקבע על ידי הרוב הדמוגרפי היהודי הברור בה, ורוב זה דבר שמתחיל להיות מאותגר. תפיסת הניצחון מחייבת להציב כיעד את התביעה הישראלית על שטחי אזור C. היא כרוכה ברצון להחלת הריבונות הישראלית בשטח זה ובכלל זה בישובים הישראלים ביו"ש ובבקעת הירדן".

סער מציג את תוכניתו בכנס 'ניצחון ישראלי'. צילום: נתי גולד

 

"המעבר לפרדיגמת הניצחון מותנה בנטישת קונספציית אוסלו"

הפתרון העתידי האפשרי לטעמו בהקשר של הפלסטינים ביהודה ושומרון, הוא אימוץ תפיסת הניצחון. "פרדיגמת הניצחון, כמו תפיסת 'קיר הברזל' של ז'בוטינסקי, מניחה כי הסכם אולי יתאפשר בעתיד, אולם רק לאחר ניצחון ישראלי ברור ומוחלט", הוא מסביר. לדבריו, "המעבר לפרדיגמת הניצחון מותנה בנטישת קונספציית אוסלו. קונספציה לפיה שלום וביטחון יושגו דרך 'שתי מדינות' בין הים לירדן".

"לנטוש את קונספציית אוסלו". לחיצת היד בין רה"מ יצחק רבין ליו"ר הרש"פ יאסר עראפת לאחר החתימה על הסכם אוסלו ב' בבית הלבן בוושינגטון. צילום: סער יעקב, לע"מ

 

נשיא ומייסד 'פורום המזרח התיכון', פרופ' דניאל פייפס, הסביר עד כמה לדעתו תפיסת הניצחון נחוצה לסיום הסכסוך. "הצורך בהכרעת הסכסוך נחוץ היום יותר מתמיד", הוא אומר. "המכשול העיקרי לניצחון הישראלי הוא החשש וההססנות של כוחות הביטחון".

פייפס התייחס לתמיכה שמקבלת תכנית הניצחון הישראלי מהציבור בישראל על כל גווניו ואמר כי "הפתרון שאנו מציעים בפרויקט הניצחון הישראלי מאגד בתוכו מנעד רחב של דעות, תפיסות ואידאולוגיות, כאשר המכנה המשותף הוא הכרה בחיוניות של הפסקת הסרבנות הפלסטינית- פרדיגמה שתיטיב עם שני הצדדים. הפעילות שלנו, בארץ ובארה"ב, קוראת לשינוי גישה, לזניחה של ניסיונות הדיפלומטיה ומו"מ הכושלים ולצידוד בדרך של ניצחון ישראלי".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20