בטור חדש של העיתונאי גדעון לוי, שיצא אתמול (רביעי) באישון ליל בעיתון 'הארץ', הוא מחלק שבחים לראש הממשלה בנימין נתניהו. לוי, שאינו נמנה על אוהדי נתניהו ודעותיו משתייכות לשמאל הקיצוני, מודה מעל גבי טורו החדש כי נתניהו הצליח לשנות את פניה של ישראל וכי הצליח להסיר את סדר היום של שתי מדינות מעל השולחן המדיני.

בניגוד לקולות רבים בשמאל הטוענים כי ראש הממשלה לא עשה דבר. מודה לוי כי נתניהו הצליח לקדם את האידאולוגיה של הימין, "אפשר להבין ללב המייחלים להסתלקותו" אומר לוי אך מחמיא לנתניהו, "אי אפשר לטעון, שהוא לא עשה דבר. בתריסר שנותיו כראש הממשלה הוא הפך את פניה של ישראל. מבחינתו מדובר בהצלחה מסחררת". לוי ממשיך ומבהיר את דבריו, "ראש הממשלה התשיעי של ישראל הצליח להסיר מעל סדר היום את האפשרות לכינון מדינה פלסטינית בת קיימה; לרסק סופית את פתרון שתי המדינות. בין שייבחר שוב ובין שלא — נתניהו כבר ייזכר כמדינאי מהפכן, שעיצב את המדינה".

"מדינאי מהפכן". ראש הממשלה נתניהו. צילום: פלאש 90

 

בפועל יוצא גדעון לוי כנגד הקולות בשמאל הקוראים לכינונה של מדינה פלסטינית, לוי מודה כי השינויים הדמוגרפיים בשטח אינם מאפשרים נסיגה מיו"ש. הדברים באים על רקע דברים שנשא בתכנית  הרדיו של אראל סג"ל שלשום ב- 103fm  שם הודה לוי כי, "ידו של הימין על העליונה". לוי שהתארח באולפן של סג"ל אמר לאראל,"אין בכלל דיון על זה, אתם ניצחתם ובגדול. אתם ניצחתם לפחות בעניין המרכזי והוא שמפעל ההתנחלויות השיג את מה שהוא רצה להשיג וזה לסכל כל סיכוי לפתרון שתי המדינות"

לוי מחמיא לנתניהו באופן יוצא דופן גם במישור המדיני וביחסי החוץ ועוקץ את חבריו בשמאל: "הוא הצליח, מעל למשוער. בניגוד למי שטענו שהעולם לא ייתן לו, בניגוד למי שחשבו שהדבר יוביל לשפך דם נורא, בניגוד למי שניבאו שמעמד ישראל ייפגע אנושות, שתיהפך למצורעת, מוחרמת, מנודה ומוקצית, בא נתניהו והוכיח שאפשר".

בהמשך דבריו תוקף הלוי את אנשי השמאל המדברים עדיין על מדינה פלסטינית וזוקף אי ההיתכנות שלה לזכותו של נתניהו, "ההכרה שנתניהו ניצח מתחילה לחלחל. אבל רק מעטים, בארץ ובעולם, מעזים להודות בהצלחתו, שהיא כישלונם ההיסטורי. בינתיים ממשיכים בשיח הישן, כאילו דבר לא אירע. מו"מ, שתי מדינות, פירוק ההתנחלויות, סוף הכיבוש. כמו שדיברו לפני נתניהו. שבויים בקונספציית העבר, פחדנים מלהודות בכישלונם ומבוהלים ממה שנותר הם ממשיכים לשנן את סיסמאות העבר".

במפתיע יוצא לוי גם נגד הנסיגה מיו"ש והקמת מדינה פלסטינית ונשמע כמו איש ימין, הלוי מזכיר כי לא מדובר בפתרון אמיתי, זאת כיון שלפלסטינים ישנם דרישות שישראל אינה יכולה לעמוד בהן:"החלוקה היתה הפתרון הנוח ביותר. אבל בדיעבד צריך להכיר טובה לנתניהו על שהסיר את הפתרון הזה מסדר היום. הוא היה פתרון תעתועים. 1948, הפליטים, השיבה והשוויון לא היו נושעים מפתרון שתי המדינות, והוא היה משמש רק כהסדר ביניים".

גדעון לוי הוא עיתונאי בעל דעות שמאל רדיקליות, אשר לא מכבר טען בעקבות הפיגועים בבנימין כי, "אסונם של המתנחלים – אינו אסוננו".

אורן רפאל

אורן רפאל