ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת דנה היום (שלישי) בהצעת חוק 'עונש מוות למחבלים' של יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב. הדיון הסתיים מבלי שהחוק עלה להצבעה: "חברי הליכוד והבית היהודי מתבטאים בכל כלי התקשורת בעד החוק אבל במבחן התוצאה לא הגיעו להצבעה והחוק שוב טורפד", אמר ח"כ אילטוב.

"טירפדו את החוק". ח"כ רוברט אילטוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אילטוב נשמע אופטימי לפני הדיון ואמר כי הוא מקווה "שהפעם הוועדה תפנים ותקבל את רצון הציבור ותאשר את הצעת החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת״. בסיום הוא האשים את היועצים המשפטיים בכך שהם "מטעים ומרמים את הציבור", לדבריו.

כזכור, מוקדם יותר החודש הבטיח שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, כי יפעל להבאת הצעת החוק לקריאה ראשונה בכנסת, בניגוד להמלצת גופי הביטחון.

בדיון זכה החוק לתמיכה גם מצד האופוזיציה, כאשר חבר הכנסת רוברט טיבייב (המחנה הציוני) קבע כי לישראל יש לדעתו זכות לקבוע את הסטנדרטים של עצמה במלחמה בטרור: "הדין הבינלאומי לא רלוונטי – מה שרלוונטי זה מה עוצר את הטרור", אמר הח"כ שנכנס לאחרונה לכנסת במקומו של יצחק הרצוג הפורש, "השאלה היחידה שחשובה היא האם עונש מוות למחבלים יעצור את הטרור. לדעתי התשובה היא כן ולכן צריך לתמוך בחוק. כל היתר אלו פילוסופיות לא חשובות" אמר.

עימות חריג נרשם בין ח"כ בני בגין (הליכוד) וח"כ רוברט אילטוב. כאשר הראשון העיר שצמצום חברי הכנסת של 'ישראל ביתנו' בוועדה לאור פרישתם מהקואליציה היה מוצדק. בתגובה אמר אילטוב: "האנשים שצריך לטפל בהם…אחד מהם זה אתה". בגין המופתע השיב לו בשאלה: "אני רוצה להבין מה הפירוש 'האנשים שצריך לטפל בהם'?", אך נשאר ללא תשובה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20