היופ (ג') התקיים הטקס הרשמי שמסכם את הליך כניסתו של רא"ל אביב כוכבי לתפקיד במקום הרמטכ"ל היוצא, רא"ל גדי איזנקוט. במסגרת הטקס נפרד צה"ל באמצעות מסדר כבוד מהרמטכ"ל היוצא וקיבל את מחליפו.

מתוך טקס מסדר הכבוד לרמטכ"ל הנכנס. צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

 

טקס מסדר הכבוד נמשך עד השעה 16:15. כאשר בחלקו הראשון התקיים מסדר לכבודו של הרמטכ"ל הנכנס, שלאחריו עלו השניים לטקס מסירת מפתחות הלשכה, ממנו ירדו בחזרה למסדר לכבוד את הרמטכ"ל היוצא עם סיום כהונתו בתפקיד.

רא"ל אביב כוכבי בטקס חילופי הרמטכ"ל. צילום: קובי ריכטר/TPS

 

הבוקר החל טקס החלפת הרמטכ"ל בהענקת דרגת רב אלוף לאביב כוכבי על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. הרמטכ"ל הנכנס אמר בטקס הענקת הדרגות כי הוא "נוטל את התפקיד ביראת קודש ורואה בו זכות שניתנה בסיוע רבים הראויים לתודה, בראשם הוריי שקבעו בידי את המצפן הראשון, מצפן הערכים".

ראש הממשלה והרמטכ"ל הנכנס. צילום TPS

 

‏"צה"ל הוא ביתי הנוסף", אמר והוסיף: "אני אוהב את הארגון ואת חייליו, ומתכוון להנהיגו ביחד עם המטה הכללי, ובשיתוף כלל הדרגים, מתוך הכרה בעוצמת האנשים. כל חייל וחיילת הם נכס יקר שקיבלנו למשמרת, וְהדאגה למשרתים היא צו. כמוה, זיכרון הנופלים, חיזוק המשפחות השכולות – והפצועים, והמחויבות להשבת הנעדרים".

הרמטכ"ל הנכנס רא"ל יאיר כוכבי בביקורו בכותל. צילום: TPS
רה"מ נתניהו נפרד מרא"ל גדי איזנקוט. צילום: TPS

 

כוכבי אמר כי הוא "מתחייב להקדיש את כל מרצו, בגישה ביקורתית ותוׂבענית, לחיזוק קיר המגן, וְלהתאמתו לאתגרי ההווה והעתיד, כשבמוקד הגדלת כושר הפגיעה באויב, והעמדת צבא קטלני, יעיל וחדשני, השומר על ייעודו וייחודו. כמו כל חייל במעמד השבועה התחייבתי בזמנו גם אני, ‘להקדיש את כל מאמצי להגנת המולדת'. כעת, כראש המטה הכללי, כשלנגד עיני אבני הביטחון הלאומי וטובת המדינה, אני נשבע מחדש. המלאכה מרובה, בהצלחה לכולנו".

לאחר מכן המשיך הטקס בביקור בהיכל הזכרון, בכותל המערבי ובבית הנשיא בירושלים.

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון