גבאי ולפיד. צילומים: מרים אלסטר והדס פרוש – פלאש 90

המחנה הציוני שוב מאבדת את דרכה, את ערכיה, את ההגיון הבריא. חוק הגיוס שיובא מחר לכנסת בקריאה ראשונה מושתת על ועדה מיוחדת של משרד הביטחון ששקדה עליו חודשים ארוכים. היא התמקדה בצרכי הצבא ובאילוצים הרבים שמביא אתו גיוס המוני של צעירים חרדים. המתווה הגיוני, עומד במבחן בג"צ ומאפשר למהפכת הגיוס השקטה במגזר החרדי להמשיר ולקרום עור וגידים.

זה החוק הטוב ביותר שהחרדים יוכלו לשאוף אליו, והחוק הכי טוב שניתן לחוקק מבלי לגרום לנתק מוחלט מאחד המגזרים המורכבים ביותר בחברה הישראלית.

יאיר לפיד הבין את זה היטב ובאומץ התייצב לצד הקואליציה והצהיר שמפלגתו תתמוך בחוק הגיוס. אבל אבי גבאי ויואל חסון חושבים רק פוליטיקה קטנה וצרה. אתמול הודיעו כי יהפכו את החוק להצבעת אי-אמון בממשלה, בניסיון לייצר מצג לפיו 'יש עתיד' תומכת בממשלה.


מר גבאי, אם מחר תתמנה לראשות הממשלה – אתה יכול להתחייב לשיוויון מוחלט בנטל ולגיוס עשרות אלפי חרדים, שיהפכו לגיבנת על גבו של צה"ל? כן, בטח. איך אתה מתנגד לחוק שנכתב על ידי בכירים במשרד הביטחון ושמקובל גם על צה"ל? יש רגעים שבהם האופוזיציה צריכה להתסכל בפריזמה רחבה – מה טובת הכלל ולא על טובת האינטרס המפלגתי, הגם שהאחרון שצריך בחירות עכשיו זה גבאי שמפלגתו צפוייה לאבד בהן גם את התואר היחיד שהיא מחזיקה – יו"ר האופוזיציה.

 

אגב, יש כמה ח"כים במחנה הציוני שסבורים שיש לתמוך בחוק. מעניין אם יפעלו מחר בניגוד לרוח המפקד.

החרדים יתנגדו – בכאילו

ונעבור לחרדים: הם צפויים להצביע נגד החוק, אם כי הם מבינים שזה הרע במיעוטו. שסעיפי החוק שרוככו משמעותית הם כאלה שניתן לחיות אתם. למעט כמה פלגים קיצוניים, רוב הרבנים תומכים בחוק. הוא יוביל לכך שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים גם ייצאו לשוק העבודה.

ראשי מפלגת יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן (משמאל) וח"כ משה גפני. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

לוח הזמנים שהציב בג"צ לא הותיר ברירה לנתניהו. החוק צפוי לעבור מחר, בזכות תמיכתו של לפיד – שלא נכנע גם אל מול מכבש הלחצים משמאל.

נתניהו ואנשיו הבטיחו לחרדים שהחוק עוד יעבור מקצה שיפורים לפני הבאתו בקריאה שנייה ושלישית במושב החורף. זה אמור לספק אותם. אם בכל זאת הרבנים יחליטו אחרת, אולי בלחץ הרחוב, הליכה לבחירות היא בלתי נמנעת. כבר יש מי שמעריכים שהן יוקדמו לחודש מארס. מחר נהיה חכמים יותר.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20