יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. צילום: פלאש 90

בראיון לאתר החרדי 'בחדרי חרדים' התייחס יו"ר מפלגת 'המחנה הציוני', אבי גבאי, למשבר השבת ולצעד שנקט שר הבריאות המתפטר יעקב ליצמן. הראיון נערך בשולי כנס של התא החרדי במחנה הציוני.

"ידעתי שהמשבר עם החרדים יסתיים. אני מביט על תרבות, לממשלה הזו יש תרבות מושחתת כי היא לא עניינית בשום דבר, ושום דבר הוא לא ממלכתי. ושזה כך, כל אחד מנסה למשוך אליו כמה שיותר והנה ליצמן מושך אליו ואחרים מושכים אליהם", אמר גבאי. לדבריו, "אם התרבות הייתה עניינית – לא היו מגיעים למצב הזה".

על משברים אפשריים מול הציבור החרדי בממשלה בראשותו אמר גבאי: "אני בטוח שנדע להיות ענייניים ולעבוד ביחד. אבל תמיד יהיו משברים. אבל הכל יהיה ענייני, וכשהכל ענייני, משברים נגמרים מהר". לדבריו, "בממשלה שלי יהיה לחרדים אדם שהם יכולים להאמין לו והוא יאמין להם".

"אני חושב שכשבן אדם מתפטר מהממשלה ואני מעריך אותו על הצעד המוסרי שהוא לוקח – לא צריך לרקוד על הדם, זה פשוט לא לעניין. זה בן אדם, אני מאוד אוהב את ליצמן", סיפר יו"ר העבודה. בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת אמר גבאי: "ננהל משא ומתן וכולנו נסתדר האחד עם השני, תאמין. בסוף, גם החרדים רוצים שלחילונים יהיה טוב".

שר הבריאות המתפטר יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
שר הבריאות המתפטר יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

גבאי: "אני בעד שנאפשר לאנשים לנסוע בשבתות"

קודם לכן, בכינוס התא החרדי במפלגה, הדגיש גבאי את הצורך בתחבורה ציבורית בשבת. "אנחנו יודעים שבסופו של דבר גם לחרדים מה שחשוב זה החיים, אי אפשר לומר שהכל זה השבת והכל זה דברים אחרים, יש גם חיים בסופו של דבר. ולמפלגת העבודה – המחנה הציוני יש לנו תכניות, כוונות ואנשים שיכולים באמת לשפר את איכות החיים של עם ישראל כולל החרדים".

"אני אומר דברים שלחלק מהאנשים נשמעים הפוכים, אני בעד דת, אני נגד כפייה דתית. אני בעד שנאפשר וניצור מצב שכל מי שמעוניין יקבל את כל שירותי הדת, אבל מצד שני אני מעוניין שאחרים יוכלו לחיות ולכן אני אומר שאני בעד תחבורה ציבורית בשבת ואני בעד שבאמת סוף סוף נאפשר לאנשים לנסוע בשבתות כי מה לעשות כיום יש עוולה חברתית שרק אנשים שאין להם כסף לא יכול לנסוע בשבת ומי שיש לו כסף – נוסע בשבת".

"אנחנו מגיעים ממקום של מכבדים, אנחנו מכבדים. מכבדים את הדתיים, החילונים והחרדים, לא שופטים ונותנים לכל אחד את המקום שלו", הוסיף גבאי. "רוב החרדים שאני מדבר איתם – אומרים לי: כל עוד זה לא באזורים שלנו, כל עוד זה באזורים שאנחנו לא חיים בהם – אנחנו חיים עם זה בשלום".

תחבורה ציבורית בירושלים. צילום: פלאש 90
תחבורה ציבורית בירושלים. צילום: פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20