יושב ראש מפלגת 'העבודה' אבי גבאי הודיע במהלך אירוע שבתרבות בבאר שבע כי מפלגתו לא תשב בממשלה עתידית יחד עם סיעת הרשימה המשותפת. "לא נשב עם הרשימה המשותפת באותה ממשלה. נקודה. שזה יהיה ברור", הבהיר. לדבריו, "אתה רואה את ההתנהגות שלהם, אני לא רואה שום דבר שמחבר בינינו ומקשר בינינו ושמאפשר לנו להיות ביחד איתם באותה ממשלה". אולם מאוחר יותר אמר בראיון לחדשות 10, כי "כדי להקים ממשלה – ואנחנו נקים – אנחנו צריכים לנצח, וזה אומר להגיע לאזור ה-30 מנדטים. זה לא דבר קטן, אבל זה דבר אפשרי. כשאנחנו נגיע לשם – כולם יבואו לקואליציה". יש לציין כי מפלגה ערבית מעולם לא הייתה חברת קואליציה בממשלת ישראל.

"כשאנחנו נגיע לשם - כולם יבואו לקואליציה". גבאי בכנס בבאר שבע. צילום ארכיון
"כשאנחנו נגיע לשם – כולם יבואו לקואליציה". גבאי בכנס בבאר שבע. צילום ארכיון

 

"יו"ר העבודה שופך שמן למדורת השנאה"

חבר הכנסת יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת תקף בחריפות את דבריו של גבאי ואמר כי "יו"ר העבודה שופך שמן למדורת השנאה כלפי הרשימה המשותפת וכלפי מאות אלפי האזרחים הערבים שבחרו בה. כך לא מחליפים את שלטון הימין, אלא מחזקים אותו. ח"כ ג'בארין הוסיף ואמר כי "במקום להצהיר שאנו חלק אינטגראלי מהמפה הפוליטית במדינה ושבתנאים מסויימים נוכל להיות חלק מהחלפת השלטון, הוא בחר להתלהם ולהדיר אותנו. כך עשה אהוד ברק כשלא זימן את המפלגות הערביות למו"מ הקואלציוני בשנת 1999, וכולנו יודעים מה היה סופו הפוליטי. אם גבאי רואה עצמו אלטרנטיבה אמתית לנתניהו הוא חייב לאמץ שיח אלטרנטיבי לשיח ההדרה והשנאה, שיח אזרחי שיהיה מבוסס על הכללה וכבוד לכלל האזרחים".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן (חד"ש, הרשימה המשותפת) אמרה בתגובה כי "חשוב שמר גבאי יפנים כי השינוי האמיתי לא יתרחש בלי ההכרה באוכלוסייה הערבית וזכויותיה ובלי התנגדות אמיצה לכיבוש ומפעל ההתנחלויות". לדבריה, "אנו באוכלוסייה הערבית לא מוכנים להיות חלק מממשלה שמובילה מפלגה הממשיכה עד היום לתמוך בחקיקה גזענית, בחקיקה שמפלה את בניה של האוכלוסייה הערבית מפלגה, שרואה בבית היהודי כאופציה לשותפות עתידית. אנחנו מבינים טוב שאין ביכולת מפלגת העבודה בעמדותיה הנוכחיות או המחנה הציוני להוות אלטרנטיבה אמיתית לימין, או לענות על המינימום שאנו יכולים לחיות איתו בממשלה".

בקרוב בקואליציה? הרשימה הערבית המשותפת. צילום: פלאש 90
"לא מוכנים להיות חלק מממשלה שמובילה מפלגה הממשיכה עד היום לתמוך בחקיקה גזענית". הרשימה הערבית המשותפת. צילום: פלאש 90

 

גם ח"כ דב חנין לא נשאר אדיש ואמר בתגובה לדבריו של גבאי כי "במקום להציע את החלפת שלטון הימין, אבי גבאי מציע שותפות איתו. בלי שיתוף הציבור הערבי ונציגיו הפוליטיים – לא תהיה החלפת שלטון, ובטח שלא יהיה שינוי כיוון".

"מדינה שלמה נחטפה בידי פרזנטורים"

אולם לא רק מחברי הרשימה המשותפת חטף יו"ר העבודה ביקורת. יו"ר סיעת 'מרצ' ח"כ אילן גילאון תקף גם הוא את גבאי על רקע התבטאותו ואמר כי "חבל שמפלגת העבודה בראשות גבאי ממשיכה את מדיניותו של ביבי. ממשלה שרוצה להדיר את החברה הערבית המונה 20% מאוכלוסיית המדינה, לא תביא שום שינוי, חבל שמפלגת העבודה בוחרת להמשיך את מדיניות הממשלה הנוכחית".

את הדברים אמר ח"כ גילאון האירוע 'שבתתרבות' בראשון לציון והתייחס לתפקידה ולהרכבה הרצוי של הממשלה הבאה. "מדינה שלמה נחטפה בידי פרזנטורים וסוכני מכירות המתחרים ביניהם לאיזה דגל יש תורן ארוך יותר, תפקידה של הממשלה הבאה יהיה להסיר את הביבנט שצמחה על גבה של המדינה, להפסיק את מדיניות פרות הבשן אותה מובילה הממשלה הנוכחית ולהחזיר את המדינה לידי בעליה החוקיים – רוב אזרחי מדינת ישראל ובכללם אזרחיה הערבים", הוסיף.

"חבל שמפלגת העבודה בראשות גבאי ממשיכה את מדיניותו של ביבי". גילאון בועידת מרצ בחודש מרץ השנה. צילום: פלאש 90
"חבל שמפלגת העבודה בראשות גבאי ממשיכה את מדיניותו של ביבי". צילום: פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20