אבי גבאי הוא הפטרון הפוליטי של עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה. מפלגת העבודה בראשותו תמכה בה וכשזכתה בבחירות – רק לפני חודש וחצי – גבאי לא פיספס אף הזדמנות לחגוג ולציין שמדובר בהישג עצום למפלגה (וכמובן גם לו). כאילו שחיפה הפכה רק השנה אדומה.

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

אותו גבאי וצוות יועציו יודעים היטב להגיב על כל אירוע חדשותי בתוך דקות. כל כותרת לא מאומתת שקשורה למשל לחקירות נתניהו, זוכה ישר לתגובה ולציטוט מגבאי ומלבני שמופצים לתקשורת ולציבור. האם מישהו שמע את תגובתם לסוגייה שנחשפה בחדשות 20 כבר לפני שבוע ומסעירה מדינה שלמה? מה עמדתו של גבאי להחלטתה של קליש למנות כסגנה אדם בעל דעות קיצוניות? אין איש יודע.

חשוב לציין: זעאתרה לא רק התבטא במילים מצמררות נגד המדינה שבה הוא חי, אלא גם מעשיו מטרידים: הוא היה ממקימי BDS48, ארגון חרם ישראלי ששותף ביו היתר למאמצים להחרים את האירוויזיון. הוא גם היה מהמשתתפים בהפגנות נגד צה"ל והממשלה במבצע 'צוק איתן' וגרוע מכך – בעד שלטון הצורר אסד, באותה הפגנה מפורסמת במושבה הגרמנית בחיפה שם הונפו דגלי סוריה. למי ששכח – מדינת אויב.

במבחן המנהיגות הראשון שלה כראש עיר, קליש בינתיים מתקשה לעמוד. אנשיה אומרים שחד"ש (מפלגתו של זעאתרה) תמכה בכלל ביונה יהב ואם הוא היה נבחר, הרי שזעאתרה בכל מקרה היה מתמנה לתפקיד הסגן. אבל יהב הפסיד והכדור בידיים שלך, קליש.

אין לי ספק שאחד הטלפונים הראשונים שעשתה ראש העיר היה לגבאי. שניהם מבינים שאין כאן עניין של ימין ושמאל. כחיפאי, אני אומר לכם שהעיר סוערת עקב המינוי ורבים מהמתנגדים אינם תומכי נתניהו, כפי שניסו לצייר זאת, אלא אנשי מרכז ואפילו מצביעי 'המחנה הציוני' ו'מרצ', שמבינים שהפעם נחצה קו אדום.

היום בצהריים, בישיבת סיעת העבודה, גבאי כבר לא יוכל להתחמק מהסוגייה הזאת. אני בטוח שהוא כבר מבשל תגובה, ואני מקווה שהיא תהיה ראוייה. לא בושה לדרוש מזעאתרה להתנצל על דבריו, לכל הפחות. זה לא יקרה – הרי זעאתרה מכוון לכנסת, ואם הוא רוצה מקום ריאלי ב'רשימה המשותפת' הוא חייב להראות ולהישמע קיצוני ככל האפשר.

זעאתרה וקליש. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של חד"ש

 

קליש יכולה לבטל את ההסכם הקואליציוני. זה לא לקנות שקט, אלא לעשות מעשה צודק. יש מספיק מפלגות ציוניות שיסכימו לקבל את הנתח שהוצע לחד"ש. אני מבטיח לכם שתושבי חיפה הערבים לא ייצאו להפגין ברחובות. גם הם מתנערים מרוב העמדות שהשמיע זעאתרה. חבל שהם לא מביעים את התנגדותם אליו בפומבי, אלא רק בשיחות רחוב.

למען הכנות ולמרבה הבושה יש להודות: לא מעט נבחרי ציבור, גם ברשויות המקומיות וגם בכנסת, אוחזים בעמדות דומות לאלו של זעאתרה. המקומם כאן הוא בעיקר פועלו לקידום החרם על ישראל, ועל זה אסור לנו לעבור לסדר היום.

גבאי מבין שתגובה לא הולמת מצידו עלולה לפגוע בו בקלפי. לפיד כבר הבין זאת ויצא בפומבי נגד מינוי זעאתרה. עכשיו תורו של גבאי לגלות מנהיגות, והוא – בניגוד לנתניהו, כחלון, לפיד ואחרים – גם יכול לגרום לביטול המינוי. הוא בוודאי יקבל לא מעט נקודות זכות בציבור הישראלי על החלטה כזאת, כי מנהיגות מתבטאת לא רק בהצהרות ומילים, אלא גם במעשים. תשאלו את זעאתרה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20