אחרי הפריימריז, התפנה הבוקר (ג') יו"ר 'העבודה' אבי גבאי להציג את עמדתו המדינית בכנס ירושלים של עיתון 'בשבע'. במהלך דבריו הוא נקטע על ידי הקהל במקום וענה להם: "תתרגלו, יש גם דעות אחרות".

"ההתנתקות הייתה צעד נכון למדינת ישראל, אנשים שוכחים שהיה ירי על שדרות מתוך עזה, כשהיינו שם", הכריז גבאי בפרישתו את משנתו המדינית. "אנחנו מאמינים שהפתרון הוא להיפרד מהפלסטינים, על בסיס פתרון של שתי מדינות לשני עמים, כשאנחנו אחראים על הביטחון כחלק מהסדר בין אזורי. אנחנו אומרים את זה בצורה ברורה. זו תפיסת העולם שלנו".

"צעד נכון". הגירוש מגוש קטיף. צילום: פלאש 90

לדבריו, "הסיפור הוא לא רק לא ביבי. אחרי עשר שנים מגיע למדינת ישראל שינוי, תפיסת עולם אחרת, ניסיון אמיתי להשתחרר מהקיפאון המדיני ולהחזיר את החמלה והסולידריות למדינת ישראל".

"חלק מהקהל סובל מהרבנים"

גבאי טען כי מפלגות הימין הדתיות מתעלמות מנושאים חברתיים ואמר כי "מפלגות הימין הדתיות עסוקות במצווה אחת בלבד. חוץ מישוב ארץ ישראל יש עוד מצוות. "ועשית מעקה לגגך". זה בדיוק הנושא של עשרות הרוגים בשנה בענף הבנייה".

"אנחנו מאמינים בחופש". הפגנה בעד תחבורה ציבורית בשבת. צילום: פלאש 90

 

"איפה המפלגות האלה?", שאל, "למה הן לא עוסקות בנושאים האלה? למה הן לא עוסקות בחיים של האנשים כשיש כל כך הרבה הרוגים בתאונות בנייה ברחבי הארץ? הם לא חלק מהחיים במדינת ישראל?".

גבאי המשיך להטיח בקהל הימני-דתי: "גם כאן, חלק מהקהל סובל מהרבנים. בעבר הציבור הדתי לאומי היה רגיל ללכת לבני עקיבא בנים ובנות ביחד. היום הורים כבר לא יכולים לראות את הבנות שלהן בהופעות בבית ספר. גם בנושא הדתי אנחנו מאמינים בחופש, אנחנו מאמינים בתחבורה ציבורית בשבת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20