"הכנסת מתחילה היום כנס חשוב מאוד. אולי המשמעותי ביותר שעומד בפני מדינת ישראל", כך קבע יו"ר מפלגת 'העבודה' אבי גבאי בישיבת סיעת המחנ"צ, עם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת היום (ב'). גבאי אף השווה את מדינת ישראל לטורקיה ואמר כי "דמודמוקרטיה כמו טורקיה לא מאבדים בלילה אחד אלא בשלבים, בשיטת הסלמי".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. צילום: פלאש 90

 

גבאי המשיך ואמר כי "זה כנס שמחדד את ההבדלים בין מחנה דמוקרטי שמאמין בשוויון, בעליונות זכויות היסוד, בערכי מגילת העצמאות, בשלום ובהיפרדות מהפלסטינים – לבין מחנה שמוכן לזנוח כל ערך על מנת לאפשר לעצמו להמשיך ולשלוט, ולהוביל אותנו להוספה של מיליוני אזרחים פלסטינים חדשים למדינת ישראל".

הוא אמנם טען כי "הנושא הוא לא רק פסקת ההתגברות אלא הדמוקרטיה וערכי היסוד שלנו שהממשלה מנסה לבטל", אך הכריז כי "אם הדבר הזה יעבור החיים שלנו כאן ישתנו. לחלוטין. הכל יהיה אפשרי. יוכלו לעצור אתכם בגלל שפרסמתם פוסט ביקורתי
להחליט שכל הפגנה מצריכה אישור של גלעד ארדן או לקבוע שרק גברים מעל מטר ושמונים זכאים לדיור ציבורי. אין גבולות, אין מגבלות. כך נראית עריצות של הרוב".

"אשמח אם יצטרף". בני גנץ, צילום: פלאש 90

 

"אנחנו נאבק בכנסת ומחוצה לה, בכל מקום", הוא הבהיר וקרא לשר האוצר משה כחלון להיצמד למצע שלו, וללפיד המליץ "לרדת מהגדר הנוחה, שיידע שאף סקר לא יועיל כשיש סכנה לדמוקרטיה". לצד זאת, ועל רקע הסקרים, אמר גבאי כי ישמח "אם גנץ יצטרף לשורותינו. הוא איש ראוי, רמטכ"ל לשעבר. נשמח מאוד אם זה יקרה". אולם הבהיר כי הצטרפותו האפשרית לא תבוא על חשבונו הוא: "לא קבלתי את התפקיד בירושה אלא נבחרתי. מי שלא קיבל תפקיד בירושה לא יכול לתת אותו".

לפיד: "מקווה שזה יהיה הכנס האחרון"

מנגד להכרזות הגדולות של גבאי לקראת פתיחת המושב, יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד אמר בישיבת סיעתו כי הוא דווקא "מקווה שזה יהיה הכנס הקצר ביותר והאחרון כי נתניהו לא רוצה שנהיה עם אחד".

מקווה שזה יהיה קצר. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד במהלך ישיבת סיעה, דצמבר 2018. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לפיד המשיך כהרגלו ותקף את ראש הממשלה: "ראש הממשלה עסוק בלסכסך לריב ולתקוף. הם עובדים לא בשביל הציבור אלא עבורם". לדבריו, "בזמן שהם מפצלי אנחנו ניאחד ונעלה הצבעה חוק לאום מתוקן שכתב בני בגין. נגיש סדרת חוקים נגד יוקר המחייה".

יו"ר 'יש עתיד' אף התייחס לאפשרות של הליכה לבחירות ואמר כי הוא "לא אוהב בחירות לפני הזמן, אבל הממשלה הזאת צריכה ללכת לפני שאי אפשר יהיה לתקן את ההשחתה". כמו קודמו, גם לפיד הבהיר: "אנחנו מתנגדים לפסקת ההתגברות. נקודה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20