אבי גבאי. צילום: פלאש90

 

אבי גבאי לא מבין מה קורה כאן. התקשורת בעדו (רק בשבוע שעבר קיבל כתבת שער מחמיאה במיוחד ב-7 ימים), נתניהו בחקירות, לפיד מסתבך סביב אמירותיו ועדיין מלקק את הפצעים מפרשת יעקב פרי ולמרות כל זאת המחנ"צ צונח בסקרים. על פי הסקר האחרון של מאגר מוחות וישראל היום – שפל חדש: המפלגה בראשותו עם עשרה מנדטים בלבד. לא רחוקה ממרצ.

גבאי יודע לעבוד, ייאמר לזכותו. הוא הפשיל שרוולים לפני כשנה ומאז הוא חורש את הארץ לאורכה ולרוחבה, מגיע למקומות שמנהיגי "העבודה" לדורותיהם לא דרכו בהם, מחבק ומנשק, משכנע ומדרבן. בתקופתו גדל באופן ניכר מספר המתפקדים למפלגה ובכל זאת – הוא לא סוחף. גבאי לא מבין מה יש ללפיד ולנתניהו שלו אין. התשובה היא: אידיאולוגיה.

הזיגזוגים והמצע הלא ברור, ההתקפות האובססיביות על נתניהו, חוסר היכולת להציע אלטרנטיבה ולשווק אותה נכון, ורשימתו האפורה שכמה מבכיריה מזוהים עם השמאל הקיצוני הביאו אותו ואת מפלגתו עד הלום. אפילו מרצ המתחדשת, בלי זהבה גלאון המלאה, מהווה איום בעיקר בקרב הצעירים ומצביעי השמאל מהמושבים ומהקיבוצים.

לפיד ונתניהו. צילומים: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בשיח הציבורי היחיד שיכול אולי להחליף את נתניהו הוא לפיד. גבאי לא בתמונה בכלל. לא רק הסקרים מדאיגים את יו"ר העבודה. גם בבית המצב לא טוב. השבוע חשפנו שכמה מפעילי המפלגה הבכירים פנו לאהוד ברק והציעו לו להוביל מאבק להחלפת גבאי, עוד לפני הבחירות. אף אחד בעבודה לא רוצה להתבזות שוב במערכת בחירות עם תוצאה כושלת.

הח"כים חוששים לכיסאותיהם. גבאי גם ככה משדר להם ניכור, הוא לא משתף אותם ואת כמה מהח"כים הוא בכלל לא רוצה לראות ברשימת החלומות שלו. כשקראו באתר ערוץ 20 שגבאי עורך סקרי פופולאריות לחברי רשימתו הם נחרדו. "פוליטיקה זו לא תוכנית ריאליטי" אמר אחד מהם, ובצדק.

גבאי נתפס במפלגה נטע זר. הוא הגיע מבחוץ, שיווק את עצמו כבשורה המרעננת של המפלגה המדשדשת וזה עבד. כיום, גם כמה מתומכיו מסופקים בנוגע ליכולותיו לכבוש את ראשות הממשלה או לפחות לשחזר את ההישג של הרצוג ולבני ב-2015. גבאי בודד בצמרת מפלגתו, וכדאי לו לזכור שזו מפלגה אוכלת ראשיה. אם לא יהיה טוויסט בעלילה גם לא יהיה שם גבאי.

אהוד ברק. צילום: פלאש 90

 

ברק בינתיים אורב לטרף. הוא, שתמך בפומבי בגבאי, מבין כנראה שזה לא זה. מחמיא לו ששמו צץ כאלטרנטיבה הראוייה מול נתניהו ולפיד. הוא יחכה לרגע האמת, לקריאת עזרה גלוייה מביתו הפוליטי. במצבו של גבאי, ולא רק בסקרים, זה עלול לקרות כבר בקרוב.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20