יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נשא הלילה (ב') נאום בוועידת איפא"ק המתקיימת בוושינגטון, בפני כ-18 אלף יהודים תומכי ישראל: "עלינו להיפרד מהפלסטינים. ההורים שלי עזבו מדינה בעלת רוב מוסלמי על מנת להיות חלק ממדינה בעלת רוב יהודי. אני מתכוון להוקיר ולכבד את הדרך הזו, ולפעול על מנת להגשים את החלום שלהם: מדינת ישראל בטוחה ודמוקרטית ולצידה, מדינה מפורזת עבור הפלסטינים".

בנושא הביטחון אמר גבאי: "לעולם לא נתפשר על הביטחון של מדינתנו. עלינו לאחוז במדיניות ביטחונית תקיפה ואגרסיבית, כזו שלא תאפשר לשום משטר שמצהיר על כוונתו לפגוע בנו, לממש את תכניותיו. אנחנו לא נאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני ולא נאפשר לחיזבאללה לתקוף את תושבי הצפון, בדיוק כפי שלא נאפשר לחמאס בעזה לפגוע בתושבי הדרום".

"גם בעת שלום, ישראל חייבת להמשיך ולהיות המעצמה הצבאית החזקה באזור – באוויר, בים, ביבשה ובסייבר. ומרכיב מרכזי וחיוני בביטחון שלנו הוא הברית אתכם – ארצות הברית של אמריקה. ברית שכמובן מובלת על ידי הערכים המשותפים שאנו נושאים יחד, ואשר התבטאו בדאגה כנה ושותפות עם כל יושבי הבית הלבן מאז 1948. ברית שמעוגנת בתמיכה חוצת המפלגות אשר קיימת בקונגרס. אנחנו חייבים לשמר את התמיכה חוצת המפלגות הזו. זהו נכס אסטרטגי לביטחון ישראל. העבודה שלכם חשובה היום יותר מבעבר".

יו"ר המחנ"צ אבי גבאי בוועידת איפא"ק, הלילה. צילום: איפא"ק

 

גבאי התייחס לסכסוך עם הפלסטינים: "במשך שנים, אנחנו מתפללים וחולמים על השלום. אומרים בכל יום 'עושה שלום במרומיו'. ולמרות כל הקשיים והמכשולים, אסור לנו לוותר על החלום הזה. על מנת לבנות אמון בין הצדדים, הפלסטינים חייבים להפסיק את ההסתה באופן מיידי. כיוון שההסתה הזו היא בעלת אופי אנטישמי, מובילה להגברת הטרור ומרחיקה עוד ועוד ישראלים מחלום השלום. הפסקת ההסתה משמעותה הפסקת התמריצים לטרוריסטים. ועל כן על הרשות הפלסטינית לעצור באופן מיידי כל תמיכה כספית במבצעי פיגועים".

על המדיניות הישראלית: "בצד שלנו, עלינו לעצור את הבנייה מחוץ לגושים. להפסיק לבנות קרוואנים על גבעות, ולהלל התנחלויות מבודדות – כיוון שאין בהן שום ערך ביטחוני למדינת ישראל".

"אני מאמין ששלום יכול להבטיח ביטחון ארוך טווח למדינת ישראל, ושבאמצעות השלום, ישראל תוכל לא רק להיות חלק מהמזרח התיכון, אלא להוביל את המזרח התיכון. באמצעות חזון, אומץ ומנהיגות, הצעדים המעשיים הללו יכולים לבנות מחדש את האמון ולהצית את התקווה באזור. אני מקווה שהתכנית שיציג הנשיא טראמפ תתחיל בצעדים שיבנו את האמון הזה".

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20