יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמר הבוקר בריאיון לרשת ב' כי הוא עומד מאחר האמירה שלו בעניין מדיניות פינוי יישובים יהודים ביהודה ושומרון במקרה של חתימה על הסדר מדיני: "פינוי יהודים מבתיהם זה דבר מאוד מאוד כואב שלא ניתן לעשות כאחר יד".

"אני מאמין בצדקת קיומנו כאן, אני מאמין בכך שכל ארץ ישראל שלנו הרי אלוהים הבטיח לאברהם את כל ארץ ישראל, אבל אני מאמין גם שמאחר ויש פה 4.5 מיליון ערבים אנחנו צריכים להתפשר על מנת ליצור מצב של מדינה שלנו עם רוב יהודי והם חיים במדינה משל עצמם", הסביר גבאי.

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. צילום: פלאש 90

על הביקורת שזכה לה מצד חברת הכנסת ציפי לבני אמר: "אני חושב שציפי ואני מבינים אחד את השני, שנינו  מאמינים בפתרון מדיני שצריך להתבסס על העיקרון של שתי מדינות לשני עמים… שנינו מאמינים שפינוי יהודים מבתיהם זה דבר מאוד מאוד כואב שלא ניתן לעשות כאחר יד". אתמול אמרה לבני כי דבריו של גבאי אינם משקפים את עמדת המפלגה: "לא עמדת התנועה, ולא עמדת המחנה הציוני", אמרה.

"אנחנו מאמינים בפתרון מדיני, נתניהו הפסיק להאמין או מעולם לא האמין בזה ולכן יש הבדל גדול בינינו לבינו", הבהיר יו"ר המפלגה את עמדתו. "מה שחשוב לי זה מה אנחנו עושים עבור עצמנו אני לא עוסק בזכויות של הפלסטינים" הוסיף.

 ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

לצד זאת הבהיר גבאי כי הוא מתנגד לבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות: "לפני שמפנים יהודים מביתם צריך לחשוב על כל הפתרונות היצירתיים האפשריים על מנת להימנע מכך ואני אומר שוב פעם, וזה הבדל גדול בנינו ובין הליכוד –  אני נגד לבנות מחוץ לגושים".

על התבטאויות קודמות שלו בעניין חוסר המוכנות להשקיע תקציבים כספיים בשטחים אמר גבאי: "קודם כל אנחנו צריכים להשקיע ביישובים בתוך הקו הירוק ואנחנו צריכים לתת לכל תושב, גם מחוץ לגושים את כל הזכויות כמו כל אזרח אחר בישראל, אבל אנחנו חיים כבר בעידן שממשלת נתניהו נותנת עדיפות משמעותית למי שחי ביהודה ושומרון – ועוד יותר משמעותית למי שחי ביישובים שמחוץ לגושים".

"לא יכול להיות שמי שחי ביישובים האלה עדיף על מי שחי בבקעת הירדן או במקומות אחרים", הוסיף והבהיר, "אני לא חושב שאנחנו צריכים לבנות שם שכונות חדשות ובטח לא חושב שצריך לבנות שם יישובים חדשים".

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20