שיפור שירותי הבריאות בצפון: מענקים לרופאים שיתמחו בפריפריה, תוספת של עשרות מיטות אשפוז ושיקום, תקנים חדשים ואיוש כוח האדם בביית החולים השיקומי בטבריה.

לאחר שפנה אל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בדרישה לפעול לשיפור שירותי הרפואה בצפון הארץ, קיבל ח"כ מוטי יוגב, המכהן כיו"ר השדולה לחיזוק הצפון, את תשובתו של ליצמן לפיה הוקצו 50 תקני מתמחים תוספתיים לבתי החולים בצפון הארץ, זאת מתוך 450 תקני מתמחים שיוקצו על פני שלוש השנים הקרובות ברחבי הארץ. במקביל, יתווספו כ-70 מיטות אשפוז ושיקום, כולל תוספת תקנים, במסגרת תכנית חדשה של משרד הבריאות.

7.5 מהתקנים לצפון מיועדים לבית החולים 'פדה' ברמת פוריה שבטבריה. שניים מהם מיועדים למתמחים בשיקום. "מקצוע השיקום הוגדר כמקצוע במצוקה, דבר המזכה את הבוחרים להתמחות בו במענק", הבטיח ליצמן. "המענק עבור ההתמחות בבית החולים בפריפריה עומד על 250 אלף שקלים אל מול 150 אלף שקלים בבתי החולים במרכז, מה שאמור לייצר יתרון נוסף לבתי החולים בפריפריה".

לדברי ליצמן, "כחלק מתוכנית מענקי הרופאים לשנים 2018-2019 הוקצה לכל בית חולים בפריפריה תקציב לצורך מתן מענקים למומחים או מתמחים במקצועות שהוגדרו על ידי מנהל בית החולים כמקצועות חסר. מענקים אלה נעים בין 500-750 אלפי שקלים למומחה, ו-250 אלפי שקלים למתמחה, ומהווים כלי משמעותי למשיכה ושימור של כוח אדם איכותי".

ליצמן הדגיש כי "הצעדים האלה מניחים את אבני הבניין לחיזוקה וחוסנה של מערכת הבריאות, ושל איכות וכמות המענים הניתנים לתושבי הצפון, ובפרט בתחום השיקום".

לדברי ח"כ מוטי יוגב, "כחבר בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, יזמתי ועדת משנה לשיפור שירותי הבריאות בפריפריה. במסגרת זאת, ביקרנו בכל בתי החולים בפריפריה, פגשנו עם כל מנהלי קופות החולים ובעיקר עם תושבים וראשי רשויות. בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות והאוצר, סייענו להקמתו של בית החולים השיקומי בטבריה. דחפנו להגדלת תקנים לרופאים בצפון ולהגדלת המענק לרופאים מומחים לעבודה בפריפריה, כמו גם להבאת ציוד רפואי שלא היה לבתי החולים בצפון".

עוד הוסיף יוגב, כי "הצלחנו לקדם את המצב רבות, אך הפערים עוד רבים. אפעל בקדנציה הבאה לחזק את הפריפריה ולהמשיך בקידום הפריפריה החברתית והגיאוגרפית".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20