אחרי שעות של הכלה וברקע אזעקות נוספות במועצה האזורית חוף אשקלון, צה"ל תוקף כעת בצפון ובמזרח רצועת עזה. מעל הגבול נראים כלי טייס רבים ונשמעים הדי פיצוצים. דיווח ערבי על מסוק קרב שירה 4 טילים לעבר מוצב הכוח הימי של חמאס בחאן יונס. דיווחים סותרים בערוצי התקשורת הערבים על תיווך מצרי להשגת הפסקת אש. בישראל מכחישים.

אזעקות צבע אדום נשמעו לאורך היום בעוטף עזה, חוף אשקלון ויישובי הנגב. מערכת כיפת ברזל יירטה עשרות רקטות מעל ישובי הדרום. חלקי רקטה נפלו בחצר בית ספר בשדרות. שלושה צעירים נפצעו, שניים במצב קל ואחד במצב בינוני.

 • בסמוך לשעה 7:00 בבוקר החל רצף אזעקות שנשמע ברוב יישובי העוטף בעקבות מטח ירי רקטות מהרצועה.
 • כעבור שעה אזעקות צבע אדום הופעלו ביישובים חולית, ניר יצחק וסופה. גם בשעה 9:36 הופעלה אזעקה בנירים ובעין השלושה.
 • סבב נוסף של אזעקות נרשם בשעה 14:40 במועצה האזורית אשכול וחמש דקות מאוחר יותר נשמעה אזעקה באזור התעשייה אשקלון.
 • מספר דקות לאחר מכן נשמעו אזעקות בשדרות, בשער הנגב ובמועצה האזורית אשכול.
 • אזעקות נוספות ברחבי העוטף נשמעו גם בשעה 16:00 במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון.
 • בשעה 18:06 נשמעו שוב אזעקות בנירים ובעין השלושה. ככל הנראה ישנן נפילות בתוך שטח אחד היישובים במועצה האזורית אשכול. מתבצעות סריקות ביישוב.
 • אזעקות נשמעו גם בשעה 19:56. אותרו נפילות בשטחים פתוחים ליד יישוב. אין נפילות בתוך יישובים.
 • סבב אזעקות צבע אדום נוסף הופעל בשעה 20:23 במועצה האזורית אשכול. ארבע נפילות נרשמו בשטח אחד הקיבוצים במועצה.
 • 21:10: אזעקות נשמעו ביישובים ישע, מבטחים, עמיעוז, אוהד, צוחר, שדה ניצן, תלמי אליהו, צחר. דקה לאחר מכן נשמעו גם בחולית, ניר יצחק, סופה. תושבים מדווחים על רעשי נפילות. דובר צה"ל מוסר כי הפרטים בבדיקה.
 • 22:07: הופעלה אזעקת צבע אדום במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. הפרטים בבדיקה.
 • 22:25: אזעקות נשמעו באשקלון ובישובי עוטף עזה. זוהו 10 נפילות באזור הנגב הצפוני.
 • 23:24  אזעקה נשמעה ביד מרדכי ובנתיב העשרה.
 • 23:43 אזעקות צבע אדום נוספות במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. הפרטים בבדיקה.
 • 23:56 אזעקות צבע אדום במרחב עוטף עזה, מועצה אזורית חוף אשקלון ובמרחב לכיש.
 • 00:02 אזעקות צבע אדום במרחב עוטף עזה ומרכז הנגב.
 • 00:05 אזעקה במועצה אזורית אשכול. מדוברות אשכול נמסר: נשמעו פיצוצים, אך לא ידוע על נפילות בתוך היישובים.
 • 00:26  אזעקות צבע אדום במרחב הנגב ובעוטף עזה. הדי פיצוצים ויירוט מעל נתיבות.
 • 00:40 אזעקות צבע אדום במרכז הנגב ובעוטף עזה.
 • 01:02 אזעקות צבע אדום ביד מרדכי, נתיב העשרה ואור הנר
 • החל מהשעה 01:18 אזעקות צבע אדום בבארי, מרכז הנגב, עוטף עזה וצאלים. זוהו 10 נפילות במרחב המועצה האזורית אשכול.

חלקי כיפת ברזל מהיירוט הלילה בנתיבות. צילום: א"ל

כלי תקשורת בעזה מדווחים הלילה (חמישי) על פעילות אווירית כבדה מעל צפון הרצועה – לראשונה משעות הצהריים. הערבים מדווחים על הרוגים. בעזה מדווחים כי בסך הכל נורו מאז שעות הבוקר מעל 114 רקטות לעבר ישראל. הזרוע הצבאית של חמאס והזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי מסרו בהצהרה כי הן מקבלות אחריות משותפת על ירי הפצמ"רים והרקטות לעבר ישראל ביומיים האחרונים. צה"ל, לעומת זאת, מסכם את נתוני היום נכון לשעה 20:00 ומוסר כי בשטח ישראל נפלו ויורטו במהלך היום רק כ-70 פצצות מרגמה ורקטות, במספר מטחים ובשיגורים בודדים. בין החימושים ששוגרו לעבר ישראל גם רקטות שיוצרו באיראן. גדודי עז א-דין אל-קסאם לוקחים אחריות על הפגזת עמדות ישראליות הסמוכות לרצועת עזה עם עשרות רקטות ופצצות מרגמה

פיקוד העורף מפרסם הלילה (חמישי) הנחיות לתושבי עוטף עזה: התקהלויות והתכנסויות יתקיימו בנוכחות של עד 500 איש בשטח פתוח, ובשטח סגור יוכלו להתכנס יחד עד 1000 איש.

 

תקיפת צה"ל בדרום הרצועה. צילום ערבי

 

במקביל, כוחותינו מבצעים הלח משעות הבוקר מתקפה נרחבת ברצועת עזה. עד כה הותקפו לפחות עשרה יעדי טרור ובעזה מדווחים על תקיפה משמעותית בעיר עזה. דובר צה"ל אמר בראיון לחדשות 20 כי "מדובר בתקיפה הנרחבת ביותר בעזה מאז צוק איתן".

יירוט רקטה מעל העיר שדרות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מחברת חשמל נמסר כי בשל פגיעה של רקטה במתקנים המזינים את רצועת עזה, נפגע ציוד ואי לכך הופסקו שלושה קווים המזינים את דרום הרצועה. השר שטייניץ הנחה את עובדי החברה לתקן את התקלה רק לאחר רגיעה במצב.

פגיעת הרקטה בשנאים. צילום: חברת חשמל

 

בשל המצב הביטחוני משרד החינוך פרסם הנחיות חדשות לפיהן אסורה פעילות חוץ בית ספרית וטיולים במרחב עוטף עזה בטווח של 15 ק"מ מגבול הרצועה. כל בקשה לטיול ופעילות באיזור, שינוי או עדכון יש לתאם ולקבל אישור מחדר מצב טיולים. מוקדם יותר נפגש הרמטכ"ל איזנקוט עם ראשי מועצות בדרום ועדכן אותם בהסלמה הביטחונית.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט לאחר הערכת מצב עם ראש המועצה האזורית חוף אשקלון ואלון דוידי ראש עיריית שדרות. צילום: יאיר הרוש דוברות מועצה אזורית חוף אשקלון

דובר צה"ל מוסר כי צה"ל תקף כעת באמצעות מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס כ- 25 יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. בין המטרות נתקפו מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה. מדובר בגל תקיפות נוסף של צה"ל כנגד מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס הנושא באחריות לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה ובתוך כך לתקיפות החמורות כנגד אזרחי ישראל.

לדברי דו"צ: "החמאס בוחר שוב לפעול נגד האינטרסים של תושבי הרצועה ולאחר שנכשל בהפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת בוחר לבצע ולאפשר ירי תלול מסלול רחב כנגד אזרחי ישראל. בצה"ל רואים בחומרה את פעילות הטרור של החמאס וימשיכו לפעול כנגדה באופן עוצמתי וחד. צה״ל ערוך לממש את פעילותו ככל שיידרש ובמגוון רחב של כלים. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש לפעול נגד פעילי הטרור וימשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל".

 

תקיפה, רצועת עזה, חיל האוויר, עזה, מטוסים, ירי, פצמרים, רקטות, צהל, חיל האוויר
תקיפת צה"ל ברצועת עזה, מאי 2018. צילום: רויטרס

 

הערבים דיווחו על תקיפות מהאוויר, ככל הנראה לעבר יעדי חמאס וג'יהאד איסלאמי. בהקשר זה נמסר מדובר צה"ל כי "בשעה זו צה״ל פועל ברצועת עזה, הפיצוצים הנשמעים עתה מקורם בפעילות זו".

על פי דיווחים ברצועה כלי טייס רבים של חיל האוויר משמידים עמדות טרור. חלק מהן גם של הג'יהאד האיסלמי. כוננות גבוהה של מערכות ההגנה האוויריות בדרום. בצה״ל מנחים את התושבים לשמור על שגרה ולהישמע להוראות פיקוד העורף בין היתר באמצעות הרשויות.

בג'יאהד האיסלמי הורו לפעילים שלהם לצאת ממנהרות ולהתרחק מהן מחשש שצה"ל יפציץ מהאוויר מנהרות בעזה.

ממועצה אזורית אשכול נמסר לתושבים כי "בעקבות אירועי הבוקר, מתקיימת עכשיו פעילות של צה״ל ברצועת עזה. אין שינוי בהנחיות. בשעות הקרובות תהיה נוכחות מוגברת של צה״ל במרחב המועצה, השגרה נשמרת, ההסעות יפעלו כסדרן".

מאז שעות הבוקר נורו קרוב ל-30 פצצות מרגמה בשלושה מטחים לעבר ישובי עוטף עזה. חלק מפצצות המרגמה נפלו בשטחי היישובים וחלק יורטו. פצצה אחת התפוצצה בשטח גן ילדים באחד הישובים, אך הילדים לא שהו באותה עת בגן. נזק נגרם למקום.

תקיפה, רצועת עזה, חיל האוויר, עזה, מטוסים, ירי, פצמרים, רקטות, צהל, חיל האוויר
תקיפת חיל האוויר בעזה, לפני שעה קלה. צילום: רויטרס
תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה. צילום ערבי

תקיפה, רצועת עזה, חיל האוויר, עזה, מטוסים, ירי, פצמרים, רקטות, צהל, חיל האוויר
תקיפת חיל האוויר בעזה, לפני שעה קלה. צילום: רויטרס
סוללת כיפת ברזל בדרום הארץ, הבוקר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הנזק שנגרם לגן הילדים בעוטף עזה מפצצת המרגמה. צילום: ידידה הרוש/TPS
רסיסי פצצת מרגמה בחצר גן ילדים באחד מיישובי עוטף עזה. צילום: רויטרס
הנזק שנגרם לגן הילדים בעוטף עזה מפצצת המרגמה. צילום: ידידה הרוש/TPS
רקטה, ירי, אזעקה, צבע אדום, צוק איתן, עזה, עוטף עזה, התראות, התראה
מטח הרקטות שנורה לעבר שטח ישראל, הבוקר. צילום מסך

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון