בדרישה לשינוי מדיניות ביחס לביטחון תושבי יהודה ושומרון, חברותיה של יעל שבח, אלמנתו של הרב רזיאל הי"ד שנרצח בפיגוע הירי בחוות גלעד, הודיעו על "צעדת אמהות" שיערכו בתל אביב ביום שלישי, יום הקימה מהשבעה, תחת הכותרת "לא רוצים עוד אלמנות ויתומים". "אנו, חברותיה לצוות של יעל שבח, כואבות והמומות, מתוסכלות מהמציאות המעוותת הזאת, בה אדם יהודי נרצח בדרכו חזרה לביתו", אמרו החברות בסרטון שפרסמו לצורך כך.

אלמנתו ואמו של הרב רזיאל שבח הי"ד במהלך ההלוויה אתמול. צילום: מרים אלסטר, פktש 90
אלמנתו ואמו של הרב רזיאל שבח הי"ד במהלך ההלוויה אתמול. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

הנשים קוראות "לכל אמא באשר היא" להצטרף לצעדה שתצא בשעה 15:30 מארלוזורוב אל הקריה. "כנשים וכאמהות, האחראיות ודואגות לשלום ילדינו ומשפחתנו ולא מוכנות לוותר על מגורים בכל שטחי ארצנו, לרבות יהודה ושומרון, אנו נצעד ברחובותיה של תל אביב ונקרא את קריאת הביטחון: אנו דורשות שינוי מדיניות מיידי ביחס לביטחון התושבים", הכריזו.

פלייר צעדת האמהות
פלייר צעדת האמהות

 

דברים ברוח זו אמרה גם האלמנה יעל בשבוע שעבר בתחילת השבעה, אז קראה לממשלת ישראל, לשרים ולראש המועצה: "אנחנו רוצים לגור פה כמו יהודים גאים זקופי קומה. להיות גאים שאנחנו גרים בארץ ישראל. הקרבנו קרבן מאוד גדול אנחנו רוצים להרגיש שגם בממשלה מרגישים שמגיע לנו בית. מגיע לנו להיות כאן מאושרים. מגיע לנו להיות מוסדרים. לא להלחם על כל פיסת קרקע".

"פיגועים ורציחות הם לא גזירת גורל"

בשבוע שעבר פנו נשים מרחבי יו"ש, ובהן נשים שכולות, במכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ולרמטכ"ל רב-אלוף גדי אייזנקוט, בעקבות הפיגוע. במכתבן טוענות הנשים כי צריך להחזיר את כוח ההרתעה לצה"ל, להחזיר את הביטחון לכבישים ולהחזיר את המחסומים ליציאות מן הערים.

"אנו כותבות לך בכאב את המכתב הזה כאמהות הגרות בשומרון וביו"ש. הראש שלנו כל הזמן חושב על הפיגוע הבא. המתיחות באוויר כל כך מורגשת וזה מרגיש לנו כמו פצצה מתקתקת!", כתבו הנשים. "עברו בסך הכל יומיים מהפיגוע הנורא שהשאיר משפחה מפורקת, אלמנה עם שישה יתומים. הרוצחים עדיין מסתובבים חופשי ועל כולנו אפשר לומר שחזרנו לשגרה. ממתי הפכנו להיות כל כך אדישים? למה שכם ורמאללה פרוצות כל כך ואפשר בקלות בלתי נתפסת לצאת ולהיכנס אליהן? למה אין מחסומים? למה אין מדיניות של עוצר בכפרים אחרי פיגוע כל כך נורא? החיים שלהם נמשכים כרגיל והם שמחים ומחייכים והפיגוע הבא הוא רק עניין של זמן! פיגועים ורציחות הם לא גזירת גורל".

הרב רזיאל שבח הי"ד ורכבו מרוסס הכדורים. צילום: TPS
הרב רזיאל שבח הי"ד ורכבו מרוסס הכדורים. צילום: TPS

 

בין החתומות על המכתב אדווה ביטון אמה של אדל ביטון ז"ל, טובה פליקס אמה של עפרה פליקס ז"ל, צוריה (זר) ברויאר בתו של גלעד זר ז"ל, צופיה בורובסקי אלמנתו של אביתר בורובסקי ז"ל, טעמה (הנקין) יעקבסון אחות של איתם הנקין ז"ל ולאה גביש בתם של רחל ודוד גביש ואחות של אברהם גביש ז"ל שנרצחו בביתם באלון מורה.

עוד הוסיפו במכתבן, כי "אפשר למנוע, אפשר להכריע את האויב, אך ברור לכל שכדי להגן על תושבים הצבא זקוק ליד חופשית. לשליטה במחסומים, לשליטה גדולה יותר בתוך שכם כמו שהיה פעם. הצבא יודע לייצר הרתעה הרבה יותר חזקה ממה שמתאפשר ללוחמים היום. לו רק תאפשר לו! אבל כנראה שמישהו החליט להעדיף את שמירת מרקם החיים של הערבים על פני שמירת חייהם של יהודים. אנחנו דורשות ביטחון בכבישים!".

לבסוף כתבו: "אנחנו דורשות שהמחסומים יוחזרו! אנחנו דורשות הרתעה רצינית יותר של הצבא! החיים שלנו ושל הבעלים והילדים שלנו שנוסעים מידי יום בכבישים האלה הם לא הפקר. בתקווה לימים שקטים ובטוחים יותר".

התמגנות בזירת הפיגוע. צילום: נאסר אישטייח, פלאש 90
התמגנות בזירת הפיגוע. צילום: נאסר אישטייח, פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20