הסוף להגבלות בקניונים?

 

סוף לבלעדיות של שופרסל בקניונים ובמרכזים מסחריים: היום (ב') הודיעה הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, כי במסגרת הסכמה על צו מוסכם עם שופרסל, תבטל שופרסל את כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין להם היא צד. בנוסף תשלם שופרסל קנס של כ-9 מיליון שקל בגין הפרת חוק קידום התחרות בענף המזון.

כיום, לרשת שופרסל יש 180 סניפים בהסכמי בלעדיות, בפריסה ארצית. על פי הממונה "מהלך זה צפוי להקל על כניסת מתחרים העוסקים בממכר מוצרי מזון (לרבות מאפיות, חנויות לממכר פירות וירקות ומעדניות) לקניונים ומרכזים מסחריים. במסגרת הצו המוסכם התחייבה שופרסל לבטל בתוך שישה חודשים כ-180 הסדרי בלעדיות שבהם התקשרה בנכסי מקרקעין שכורים בהם היא מפעילה את סניפי הרשת וכן להודיע לבעלי נכסים נוספים במקרקעין שבבעלותה, כי היא אינה עומדת על זכותה לבלעדיות בנכסים אלו וכי לא תנקוט הליכים לשם מימוש זכות זו. שופרסל תוכל להיות צד להסדרי בלעדיות עתידיים ביחס ל-25 סניפים חדשים בלבד ולמשך 3 שנים לכל היותר. לאחר מכן, לא תוכל שופרסל להתקשר בהסדרי בלעדיות במקרקעין כלל".

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין. צילום: יח"צ

 

לפי בדיקת הרשות, נמצא כי רשת שופרסל האריכה 18 הסדרי בלעדיות בהם היוותה צד, בניגוד לחוק המזון האוסר על התקשרות בהסדרי בלעדיות במקרקעין או בהארכת הסדרי בלעדיות קיימים, באזורים בהם יש לקמעונאי נוכחות של מעל 30% מהחנויות באזור.

הממונה הודיעה כי "הסדרי הבלעדיות בהם עוסק הצו המוסכם הם הסדרי שכירות והסדרים דומים שמונעים מבעליו של קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה בשוכר. כך מבטיח השוכר את הגבלת התחרות בסביבתו המסחרית באופן העלול לפגוע בתחרות ובצרכנים. כזכור, לפני כשנה הגיעה הממונה על הגבלים עסקיים להסכמה על צו מוסכם עם סופר פארם לפיו נדרשה סופר פארם לבטל את כל הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד, למעט מספר סניפים חריגים".