בעקבות התערבותו של שר הפנים, אריה דרעי, הפך היום (חמישי) הישוב חירן לישוב עצמאי במועצה האזורית תמר.

הישוב חירן הוקם לפני 9 שנים ע"י 12 משפחות של חברי גרעין אידאליסטים שבאו להקים ישוב קהילתי בדרום הארץ, אך עם עלייתם לקרקע הם נתקלו בקשיים רבים שלא איפשרו את אישורו של הישוב. לכן, עד היום גרות 38 המשפחות במגורים זמניים (קרוונים) ללא תשתיות וכבישים סלולים ואין אמצעי תחבורה.

אופי הישוב הוא דתי תורני, והוא מורכב ממשפחות צעירות בגילן וברוחן, השמחות להיות שותפות בחזון גדול.

בקיץ תש"ע עלה הגרעין למחנה יתיר, כמחנה התאקלמות זמני, על מנת להתקרב ליעד יישוב הקבע. במחנה מקיים הגרעין חיי קהילה מלאים, ובמקביל מקדם את תהליכי האישור אחרונים לעלייה לקרקע ליישוב הקבע חירן".

לאחר 9 שנות המתנה מתישות וארוכות ללא התקדמות ממשית בקידום אישורו של הישוב חירן ובתנאים קשים של המשפחות הגרות בישוב הסמוך לדרום הר חברון חתם היום (ה׳) שר הפנים אריה דרעי, על העברת שכונת חירן למועצה האזורית תמר בדרום ובכך הפך את חירן לישוב עצמאי ומאושר.
ההשלכות: הישוב יצא מההקפאה שלו ובקרוב ויוכלו התושבים לבנות בתי קבע.

ההחלטה של השר דרעי הופכת למעשה את חירן ל"ישוב" ולא "לשכונה" הקשורה לישוב אחר. דבר המקל על התרחבות הישוב ואף יאפשר מסירת אישור לתכנוני בניה במקום. בנוסף, ההחלטה תאפשר את קידום הפרויקט להקמת היישוב חירן כיישוב קהילתי וכמו כן, הישוב יתנהל כוועד מקומי במועצה האזורית תמר.

השר דרעי אמר: ״חתמתי על העברת השטח על מנת לאפשר את פיתוחה של חירן כישוב עצמאי במועצה האזורית. זו החלטה חשובה מאד שתדחוף קדימה את היישוב ותסייע לו מאד. אני שמח לסיים 9 שנות המתנה של התושבים. בהנחייתי, הועדות הגאוגרפיות ממשיכות בעבודתן ובוחנות בימים אלה חלוקת הכנסות ושינויי גבולות במגוון רשויות מקומיות, על מנת לצמצם

מטעם גרעין חירן נמסר: "החלטה זו ביום ט"ו בשבט שוות ערך לאלפי עצים הניטעים מדי שנה, כסמל לטוב הארץ
הזו. בהחלטה זו פרץ השר את הדרך להתקדמות אופרטיבית בהקמת הישוב חירן כחלק מרכזי מיישובו של חבל ארץ חשוב זה, ולהבאת אלפי משפחות לבנות את ביתם בצפון הנגב".

אורן רפאל

אורן רפאל