מערכת מעיל רוח תותקן גם על נגמ"שים. צילום: רפאל

חברת רפאל השלימה לאחרונה, סדרת ניסויים מוצלחת של מערכת "מעיל-רוח קלה" המתאימה לנגמשים צבאיים, ורשמה הצלחה מבצעית מרשימה של למעלה מ-95%, כאשר המערכת ניטרלה כ-300 טילי נ"ט ורקטות RPG מסוגים שונים.

מדובר במערכת "מעיל-רוח" המוכרת, בתצורה מופחתת משקל ונפח, המהווה אבולוציה של "מעיל-רוח" לטנקים. סדרת הניסויים התקיימה בחודשיים האחרונים בשדה ניסויים בדרום הארץ, על גבי נגמ"ש הבראדלי, הנמצא בשימוש צבא היבשה של ארה"ב. הניסויים התקיימו בנוכחות של כ-120 מקבלי החלטות ומומחים טכניים מארה"ב, ולמעלה מ-10 מדינות מובילות, ביניהן מדינות מפתח בנאט"ו. המערכת החדשה מוצגת השבוע לראשונה ב-AUSA – התערוכה הביטחונית הגדולה בארה"ב.

מערכת "מעיל רוח" עברה בשנים האחרונות הפחתה משמעותית של כ-40% במשקלה ונפחה, זאת לצורך התאמתה גם לרכבים קרביים משוריינים קטנים, ובעלי משקל קל יותר מטנקים. מהלך זה בוצע באמצעות הפחתת משקלו של משגר אמצעי הנגד ושל תיבות האלקטרוניקה, הקיימים גם בגרסה המותקנת על גבי טנקים. "מעיל –רוח" מותקנת כיום על מאות פלטפורמות לחימה קרקעיות בצה"ל, לרבות טנקי מרכבה סימן 3 ו-4, וכן גם על גבי נגמ"שי נמ"ר. חברת רפאל זכתה בחוזה אספקה שלישי ל"מעיל-רוח", שיאפשר הגנה למעלה מ-1,000 פלטפורמות בצה"ל.

מערכת ההגנה שמצילה חיים

"מערכת "מעיל רוח" שינתה את פני לוחמת היבשה בצה"ל, ונבחרה לשרת גם את צבא ארה"ב", אומר הבוקר משה אלעזר, סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת יבשה וים ברפאל. "מדובר במערכת אשר מעצימה את יכולות השרידות והתמרון לכוחות בשדה הקרב. כלל הלקוחות שצפו בניסוי התרשמו מאוד מבשלות המערכת, מיכולות היירוט שלה כנגד מגוון רחב של איומים, ומאחוזי ההצלחה הגבוהים שהושגו בתרחישי ניסוי מורכבים ביותר. בתרחישים אלו גם נבדקו ונשללו, הסיכונים לפגיעה בחיילי חי"ר הנמצאים בקרבת הכלי המוגן. לצבא ארה"ב שנמצא בתהליך הצטיידות ב"מעיל רוח" לטנקים שלו, יהיה נכון להצטייד במערכת הקלה לנגמ"שי הקרב. גרסאות התוכנה של שתי המערכות זהות, כמו גם רכיבים משותפים רבים המביאים לקומונליות ולחיסכון ניכר בעלויות. במהלך מזורז, הוזמנו אנשי רפאל ע"י צבא ארה"ב להדגים את יכולות המערכת הקלה על-גבי נגמ"ש הסטרייקר האמריקאי (נגמ"ש קל 8X8) כבר בתחילת 2019".

מערכת "מעיל-רוח", שפותחה ע"י רפאל, היא מערכת ההגנה האקטיבית לרק"ם היחידה בעולם שהוכחה מבצעית, ושהביאה הלכה למעשה להצלת חיים בשדה הקרב. המערכת מספקת הגנה מוכחת כנגד טילי נ"ט ומגוון רחב של איומים נוספים. המערכת מורכבת מחיישנים המגלים ומסווגים את האיום ואת מיקומו, ומשגרת אמצעי-נגד ליירוט האיום. נתוני מיקום היורה מועברים ע"י מערכת השו"ב של "מעיל-רוח" לכוחות בשטח, לצורך נטרול יכולות הירי של האויב. מאז היירוט המבצעי הראשון במרס 2011 הוכחה המערכת פעמים רבות בשדה הקרב, בין השאר במבצע "צוק איתן", והותאמה לסוגי רק"ם נוספים. עובדה זו יחד עם מספר פריצות דרך טכנולוגיות ומבצעיות הביאו לזכיית המערכת בפרס בטחון ישראל בשנת 2014.

כזכור, ביוני השנה, הודיעו רפאל וחברת DRS LEONARDO על זכייה בחוזה בהיקף של 193 מיליון דולרים בשלב הראשון, במסגרתו יספקו את מערכת "טרופי" (מעיל-רוח) לצבא ארה"ב. טרופי תותקן על גבי מספר משמעותי של טנקי אברמס של צבא ארה"ב, כדי לתמוך בדרישות מבצעיות מידיות. ע"פ תנאי החוזה, DRS LEONARDO תספק לצבא את המערכות לאחר ייצורן בארה"ב ובישראל ההצלחה הזו היא חלק מהיערכות רפאל לפעילות בארה"ב בעידן הסכם ה-MOU החדש.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון