ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי בישיבת הממשלה הבוקר. צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90
ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי. צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

 

הרפורמה ברישוי עסקים שיזמו משרד הפנים ומשרד ראש הממשלה בתאום עם האוצר, הוצגה הבוקר (א') בישיבת הממשלה. לדברי נתניהו "בשורש הפיתוח הכלכלי נמצאים העסקים הקטנים שעוברים גיהינום ביורוקרטי. אנחנו עמלים קשה בישיבת שרים לרגולציה כדי להוריד את הנטל, והממשלה תאשר היום רפורמה מקיפה שבקצה שלה הקלות לעסקים קטנים ובינוניים. המהלך יקל על הקמת עסקים חדשים".

מדברי שר הפנים דרעי: "אנו מביאים בשורה שתשנה את תחום הרישוי בישראל. מטרת ההצעה ליצור מסלולי רישוי שונים שיצרו הבחנה בין עסקים קטנים ופשוטים לגדולים ומורכבים. הרפורמה תצור כ-70 אלף חודשי עבודה נוספים בשנה המבוזבזים על ביורוקרטיה מיותרת, מדובר במיליוני שקלים בשנה".

"ככל שהעסק ברמת מורכבות נמוכה יותר כך הרישוי יהיה מהיר יותר, הכל ייעשה על טופס אחד נגיש ברור ואחיד ובלוחות זמנים ברורים. ממצב שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה ניצור אחידות". דרעי ציין מקרה בו פאב בת"א התבקש לשנות את ציר הכיוון של הדלת שלוש פעמים משלושה גורמים שונים בדרך לקבלת הרישוי.

הפרטים המלאים על הרפורמה בראיון עם שר הפנים אריה דרעי, הלילה ב-23:00, בתכניתנו "היום הזה".

על פי הרופרמה המתגבשת, כ-3,200 עסקים יהיו פטורים בכלל מרישוי עסקים. למשל תחנת מונית מוסכי זגגות רכב ועוד. עסקים ברמת מורכבות נמוכה למשל מספרה קיוסק וכד' יוכלו לקבל רישיון אוטומטי על סמך תצהיר של בעל העסק. מה שלוקח היום למעלה מ 10 חודשים ייקח 3 שבועות. עסקים בעלי מורכבות בינונית כמו צימרים אטליז חניון וכד' יקבלו רישיון על סמך תצהיר תוך כחודשיים בלבד, מה שלוקח כיום שנה וחצי בממוצע. כ-50 אלף עסקים שנחשבים מורכבים יישארו בחוק הקיים כיוון שיש בהם אלמנטים בטיחותיים.

כמו כן אל מול ההקלה, יהודק הפיקוח כדי למנוע תצהירים כוזבים, ויקוצר משך הזמן לביטול רישיון עסק מ-60 יום ל-30 יום.

בישראל קיימים כ-150 אלף עסקים הנדרשים ברישיון עסק והמסווגים לפי 200 סוגי עיסוק שונים. קיימת שונות רבה בין סוגי העסקים מבחינת המורכבות שלהם: החל מדוכן מכירות קטן וכלה במפעל תעשייתי גדול. למרות השונות, תהליך הרישוי כיום ברוב המקרים, זהה בכל סוגי העסקים: 6 רגולטורים שונים מעורבים בתהליך הרישוי (כבאות, בריאות, חקלאות, משטרה, הגנת הסביבה, עבודה ורווחה) וכן הרשות המקומית, כאשר לכל אחד מהם דרישות ותנאים משלו. מכיוון שתהליך הרישוי הוא מורכב וארוך, בעלי עסקים רבים, בתוכם עסקים קטנים ופשוטים, מתקשים לקבל רישיון עסק. התוצאה היא שעסקים רבים נסגרים או אינם נפתחים מלכתחילה או פועלים ללא רישיון ובכך מסכנים את הציבור.

ההצעה כוללת שש נקודות עיקריות:
1. רישוי דיפרנציאלי – שלושה מסלולי רישוי.
2. לוח זמנים קצוב – ברירת המחדל: אישור אוטומטי.
3. העברת אחריות לבעל העסק – פתיחת העסק על בסיס תצהיר.
4. חיזוק האכיפה – כלי ענישה למצהירים על תצהיר כוזב.
5. וודאות בפיקוח – זמנים קצובים לבדיקת ליקויים ומניעת הערות סותרות.
6. הקלות רוחביות – הארכת תוקף, נגישות, תכנון ובניה.