תפילת חיילים בכותל – הדתה. כך אמר במוצאי שבת ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) בנאום שנשא בהפגנה, אותה ארגן הסניף המקומי של "ישראל חופשית" ברמת השרון: "האם יש הדתה בצה"ל? התשובה היא כן, יש הדתה בצה"ל. אני לא נגד ברכת הגומל, אני לא נגד שום דבר כזה. אבל ברגע שגדוד בצורה מסודרת סוטה מהדרך שלו על חשבון תשלומי המסים שאנחנו משלמים, ומחייב את כל הגדוד לעלות לכותל לברך ברכת הגומל – זו הדתה".

לדברי בר-לב, הרמטכ"ל איזנקוט "עושה מאמצים עליונים לצמצם את תהליך ההדתה שנמשך כבר 15 שנים בצה"ל". עוד הוסיף, כי התהליך בחברה הישראלית "אף מתגבר".

בר-ב המשיך ותקף את חוק הלאום, ואמר: כי הוא "מנסה לעשות פורמליזציה למה שאתם נאבקים כאן כנגדו, שאומר 'היהודית כאן – והדמוקרטית קצת פחות'. ברמה הלאומית המאבק שלנו עוד רחוק מניצחון".

"ניסיון לשכתב את ההיסטוריה"

הנאום, ששותף בעמוד הפייסבוק של חבר הכנסת, התמקד במתקפה על שר החינוך נפתלי בנט ועל מפלגתו, הבית היהודי. לדבריו, "כשמשרד החינוך שבראשו עומד נפתלי בנט הוציא חוזר לבתי ספר חילונים על רצח רבין שם מצוין שרבין נרצח על רקע מתחים פוליטיים בחברה הישראלית". בר לב זעם על כך שבחוזר התעלמו מכך "שרבנים הוציאו דין רודף כנגד רבין, זה שפוליטיקאים יצאו כנגד רבין, זה שהרוצח הנתעב היה חייב רוח גבית מרבנים, שהוא היה חובש כיפה וקשור לסקטור מסוים. כלומר, יש כאן ניסיון נוסף לשכתוב ההיסטוריה".

בר לב. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
בר לב. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חבר הכנסת בר-לב מסר בתגובה לאתר וואלה כי "אני לא נגד ברכת הגומל או הגעה מאורגנת לכותל. להפך, ילדיי ואני נשבענו אמונים בכותל עם גיוסנו. אבל כאשר יש הוראה המחייבת, אם לא לומר כופה, על גדוד שלם לבצע אקט דתי, זו הדתה. עם זאת, ראוי לציין שהרמטכ"ל הנוכחי עושה מאמצים עליונים לצמצום ההדתה בצה"ל, בעוד בחברה הישראלית תהליך ההדתה הלאומנית מתגבר".

הח"כים מביכים את גבאי?

על רקע מאמציו המתמשכים של היו"ר החדש של המחנה הציוני, זוהי אינה הפעם הראשונה בזמן האחרון בה חברי סיעתו מביכים את המפלגה. אתמול הצהיר ח"כ זוהיר בהלול כי יחרים את המושב החגיגי לרגל ציון מאה שנים להצהרת בלפור. בשבוע שעבר דבריה של ח"כ מרב מיכאלי, לפיהם "המקום הכי מסוכן לילדים הוא המשפחה הגרעינית". על בהלול אמר כי זוהי כהונתו האחרונה. נזכיר כי ח"כ קסניה סבטלובה השחיתה את רכבה של ח"כ לאה פדידה בליפסטיק, לאחר שזו חנתה בחניה שלה במשכן הכנסת. 
עדיין מחייך. אבי גבאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
עדיין מחייך. אבי גבאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90