הקבינט המדיני-ביטחוני דן בצעדים בעקבות הפיגוע בירושלים. גורמי הביטחון עדכנו על צעדים שכבר ננקטו כמו הטלת כתר על הכפר ג'בל מוכאבר.

בדיון הוחלט לפעול להריסת בית המחבל בהקדם האפשרי, לדחות בקשות לאיחוד של בני משפחת המחבל עם אנשים מעזה ויו"ש ולמנוע את העברת גופת המחבל למשפחתו. בנוסף, הוחלט לעצור מנהלית אנשים שמביעים הזדהות עם ארגון דאע"ש.

ראש הממשלה נתניהו גם הנחה לבדוק את הדיווחים לפיהם היו במקום בני מיעוטים שהביעו שמחה על הפיגוע, ואם קיימים כאלה יש למצות עימם את הדין.

נתניהו: "כל הסימנים שהמחבל תומך דאע"ש"

בטרם כינוס הקבינט, הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן למקום הפיגוע בהר חומה בירושלים, שם קיבלו סקירות ממפקד מחוז ירושלים.

רה"מ נתניהו בזירת הפיגוע. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

בזירה אמר רה"מ נתניהו: "אנחנו פה לאחר פיגוע טרור אכזרי וטרגי שבו נרצחו ארבעה חיילי צה"ל, שלוש חיילות וחייל. אנחנו יודעים את זהות המפגע, לפי כל הסימנים תומך המדינה האיסלאמית. שמנו כתר על ג'בל מוכבר, השכונה שממנה הוא יצא, ואנחנו עושים פעולות אחרות שאני לא אפרט כאן. אני בא עכשיו מדיון עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ ואחרים, לגבי הפעולות המתבקשות. אנחנו יודעים שיש פה רצף של פיגועים, ובהחלט יכול להיות שיש גם קשר ביניהם, מצרפת וברלין, ועכשיו ירושלים. אנחנו נלחמים בנגע הזה, ואנחנו נוכל לו".

ראש הממשלה הוסיף: "אני מבקש למסור תנחומים למשפחות, וגם כמובן איחולי החלמה לפצועים. אנחנו נתגבר על הטרור הזה כפי שהתגברנו על פיגועים אחרים. יש שורה של פעולות שאנחנו לא נפרט אותן כרגע, שאנחנו נצטרך לעשות כדי להבטיח שמקרים כאלה לא יישנו, שנוכל להם למקרה שיהיו ניסיונות כאלה".

נתניהו וליברמן בזירת הפיגוע. צילום: הלל מאיר/TPS
נתניהו וליברמן בזירת הפיגוע. צילום: הלל מאיר/TPS

ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיב לפיגוע הקשה בירושלים: "לצערנו אין גבול לאכזריותם של המחבלים אשר לא בוחלים בשום אמצעי כדי לרצוח יהודים ולפגוע בשגרת החיים בבירת ישראל. אלו שמסיתים ומלבים ואלו שתומכים בטרור חייבים לשלם מחיר כבד. אני קורא לתושבי ירושלים והמדינה כולה לגלות ערנות ולמרות הפיגוע הקשה להמשיך בשגרת החיים ולא לתת לטרור לנצח".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי יצאה גם היא בגינוי חריף: "העולם מקבל תשובה ברורה מצד הפלשתינים לוועידת השלום הצפויה בפריז: עוד טרור. אני חוזרת ואומרת שעל הקהילה הבינלאומית לדרוש את הפסקת הטרור והפסקת תעשיית החינוך לטרור".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הגיע לזירת האירוע וסיפר: "המחבל תושב מזרח ירושלים. החיילים הרגו את אותו בזירה, ובכך נבלם הפיגוע שיכל להימשך ולפגוע באזרחים נוספים". המפכ"ל הוסיף: "לא הייתה התרעה. הוא לא צריך יותר משתיים-שלוש שניות של הזדמנות על מנת למצוא מטרה לפיגוע, וזה מה שקרה פה. חיילים שהיו בגזרה הגיבו מיד והרגו אותו".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם הגיב: "כמה עצוב שהטרור הנתעב והמחריד הזה בסמוך לארמון הנציב, מוריד אותנו לקרקע ומזכיר לכולנו עם מה אנחנו צריכים להתמודד באמת".

זירת הפיגוע. צילום: TPS
זירת הפיגוע. צילום: TPS

 

פרמדיק מד"א, אהרון אדלר, שהגיע למקום, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו זירה מורכבת מאוד, משאית שפגעה במספר צעירים, יחד עם כוחות גדולים של מד"א שהגיעו למקום הענקנו לפצועים טיפול רפואי מציל חיים שכלל חבישות, קיבועים ועצירות דימומים ופינונו את הפצועים לבתי החולים בעיר".

יעקב קמינצקי, מתנדב ביחידת האופנועים של איחוד הצלה, סיפר: "נתקלתי בזירה קשה של קבוצת הולכי רגל שנדרסו על ידי משאית בטיילת. חלק מהולכי הרגל היו לכודים תחת המשאית ללא הכרה וביקשתי ממוקד איחוד הצלה סיוע של צוותי כיבוי ומתנדבים נוספים עקב כמות גדולה של נפגעים. בסמוך למשאית היו פזורים מספר נפגעים נוספים במצבי פגיעה שונים".

ובינתיים קולות של שמחה בעזה כאשר המונים חוגגים את הפיגוע. דוברי החמאס בירכו כשאמרו שזו הוכחה שהאינתיפאדה לא הסתיימה: "אנו מברכים על הפעולה ההירואית והאמיצה של המשאית בירושלים, זו תגובה טבעית שנעשית על רקע פשעי הכיבוש הישראלי". הג'יהאד האיסלמי וארגונים נוספים ברכו גם הם.

 

"ברגע שהם מבינים שזה פיגוע ולא תאונת דרכים אז הם יורים"

דובר צה"ל וראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, שהגיע גם הוא לזירת הפיגוע אמר: "תוך כדי סדרת החינוך שמתחילה בפעילות חינוך שגרתית שם בנקודה, כשהצוערים מסודרים במספר נקודות סביב האזור ואז מתרחש הפיגוע. ממה שאנחנו מבינים ויש לנו עדויות של שני צוערים לאחר שמפקד בה"ד 1 היה שם ויצא משם לפני כמה דקות והבין מהתחקיר הראשוני שהעדות שלהם אומרת שברגע שהם מבינים שזה פיגוע ולא תאונת דרכים אז הם יורים".

דובר צה"ל מוטי אלמוז. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
"אירוע של שניות". דובר צה"ל מוטי אלמוז. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

לדבריו, "בעצם האירוע הזה נעצר ועדיין לא ברור מאיזה ירי שם, אבל הם בוודאות שני צוערים שמעידים שמיד כשהם מבינים שזה פיגוע הם דורכים את הנשק חותרים למגע ויורים לכיוון הרכב.
כל האירוע כולו, זה לא אירוע של דקות זה אירוע של שניות, אירוע שלוקח שניות להבין שזה פיגוע והם חותרים למגע".

אלמוז מדגיש כי "האירוע כמובן נמצא בתחקיר, כמו כל אירוע בצה"ל היה תחקיר ע"י מ' בה"ד 1 בכל מה שקשור לפיגוע עצמו, החיילים, הצוערים וכו'".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם