נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' יצחק בריק מגיב היום (חמישי) על קביעת ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון כי צה"ל ערוך למלחמה.

כזכור, אמש (רביעי) התכנסה הועדה והציגה דו"ח על פיו, "רמת המוכנות של צה"ל למלחמה השתפרה באופן משמעותי מאז 'צוק איתן'" זאת על רקע הדו"ח של בריק והביקורת הקשה שהציג הדו"ח שלו. על פי הדו״ח המיוחד של ועדת המשנה, "כמעט בכל מדד כמותי הייתה עלייה דרמטית ברמת המוכנות – במספר האימונים, במצב מלאי החימוש ובמלאי חלקי החילוף".

בריק מגיב למסקנות ועדת המשנה ואומר כי הן, "אינן מקדמות את השבר בו נמצא צבא היבשה". עוד תוקף בריק את קביעת ועדת המשנה ואומר, "מסקנות הוועדה אינן תואמות באופן מוחלט עם הכשלים החמורים מאוד הפוגעים במוכנות צבא היבשה למלחמה העולים בדוחות מבקר מערכת הביטחון ובדוח המיוחד שהוצאתי".

"צה"ל אינו מוכן למלחה". צילום אילוסטרציה: דובר צה"ל

 

בריק הוסיף ותקף, "לעניות דעתי חבריי ועדת המשנה למוכנות וכשרות צה״ל איבדו הזדמנות חד פעמית להוביל מהלך אמיץ להוציא את צבא היבשה מהבוץ העמוק בו הוא שקוע ,אני הצגתי בדוח 15 כשלים חמורים מאוד שפוגעים במוכנות צה״ל למלחמה. הוועדה בדקה רק חלק קטן מכשלים אלה. בין שאר הכשלים שהוועדה לא בדקה ישנם כאלו שכל אחד בפני עצמו גורם לפגיעה משמעותית במוכנות צבא היבשה למלחמה".

בד בבד הגיב לדברים ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ואמר שהן בריק צדק והן הרמטכ"ל צדק. יוגב אמר כי הוועדה שהוא חבר בה,"עסקה רבות בפערים שבין דו"ח נציב קבילות החיילים ודו"ח הרמטכ"ל". הוא הסביר את דבריו, "בדעת היחיד פירטתי נושאים של פערים הנוגעים ליכולת התמרון של חלק מהכוחות המתמרנים וכן לגבי פערים הנוגעים לרציפות הלוגיסטית, אבטחת הגיוס בחירום, פער באימונים בחלק מיחידות השדה בסדיר ובמילואים ועוד התייחסויות לגבי התרבות הארגונית בצה"ל". עוד אמר, "באחריותנו כוועדה, כנציגי הציבור, להמשיך לטפל בצמצום הפערים אותם חשף האלוף בריק, גם לאחר סיום תפקידם של בריק והרמטכ"ל, באחריותנו לביטחון ישראל".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון