משה קשטן ז"ל. צילום משפחתי

 

משה קשטן הלך לעולמו בגיל 87. עבור חובבי הכדורגל הצעירים, השם משה קשטן לא אומר הרבה, אבל עבור חובבי הכדורגל הוותיקים, השם הזה היה בעצם האנציקלופדיה של הכדורגל, הדמות הכי מזוהה עם תוכנית הרדיו המיתולוגית והכי פופולרית: "שירים ושערים", ששודרה במשך כמה עשורים ברשת ב׳ האיש עם המספרים האחראי לנתונים המעניינים כל אוהד כדורגל.

קשטן החל את הקריירה שלו כעיתונאי ב"חדשות הספורט", עיתון הספורט הפופולרי בשנות ה-70 והגיש בצוותא את התוכנית שירים ושערים יחד עם עמי פזטל. בעידן שלפני הסלולר והאינטרנט, הרבה לפני קדמת הטכנולוגיה, קשטן אסף במקצועיות רבה את העדכונים מהמגרשים, חיבר אליהם נתונים סטטיסטיים שרק הוא זכר ידע ושלט בהם כמו מחשב, ממש כמו גוגל של היום. קשטן נחשב עשרות שנים לסטטיסטיקאי הגדול ביותר בישראל, מאזינים רבים שלא יכלו לקבל תוצאות של משחקי הליגות הנמוכות נצמדו לטרנזיסטור הקטן כדי לשמוע את הדיווח של משה קשטן על תוצאות משחקי הליגות הנמוכות מאילת עד קרית שמונה וזאת ללא פלאפונים, אינטרנט ואמצעי תקשורת מתקדמים שיש היום.

״כאן", תאגיד השידור הישראלי הוציא הודעה ובה כתב: "תאגיד השידור הישראלי, מרכין ראש עם לכתו של איש הספורט ושדר הרדיו משה קשטן, שהלך היום לעולמו, בן 87. קשטן היה רכז המערכת של תוכנית הרדיו המיתולוגית "שירים ושערים" ברשת ב' ומעמודי התווך של התוכנית במשך שנים רבות. הוא הצליח להביא את תוצאות המשחקים מכל מקום בארץ ב. תקופה שבה לא היו טלפונים ניידים, ונחשב גם לארכיון מהלך של תוצאות ומבקיעי שערים בזכות הזכרון הנדיר שלו".

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20