בעקבות מותה של פעוטה בירושלים לפני מספר שבועות, ועליה חריגה במספר חולי החצבת שהגיע עד לכ-1,800 חולים, אושרה היום (ראשון) בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק לנקיטת סנקציות נגד הורים שלא מחסנים את ילדיהם.

חיסונים. אילוסטרציה

 

לאחר שעברה בוועדת השרים, צפויה הצעת "חוק החיסונים" לעלות בשבוע הבא להצבעה במליאת הכנסת. ההצעה, שנוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ואיגוד רופאי הילדים ועל ידי ההסתדרות הרפואית, מגדירה בפעם הראשונה בישראל מדיניות לאומית בנושא חיסונים ובדרכי טיפול בסרבני החיסונים.

 

לפי ההצעה, שיזמו ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) וח"כ שולי מועלם (הבית היהודי), משרד הבריאות ינהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, יתריע בכתב להוריהם כאשר יעלה הצורך, ואם  ההורים לא יחסנו הם יאלצו להגיע ל"מפגש הסברה" מיוחד שבסיומו יצטרכו לחתום על טופס הצהרה על סירוב. הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 שקלים.

ח"כ יואל חסון אמר בתגובה כי הוא "מברך על החלטת ועדת שרים לרפא את המערכת החולה", והוסיף: "עכשיו יהיה ניתן ליישם מדיניות חיסונים לאומית שמגדירה עקרונות ומטרות, שמטפלת מערכתית בסרבנות חיסונים, ושמאזנת בין שמירה על בריאות הציבור לבין חופש. אני שמח ליזום פתרון לטווח ארוך שישמור על בריאות ילדנו".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי התייחסה גם היא לאישור ההחלטה: "החלטת ועדת השרים לאשר את החוק היא צעד נכון ומתבקש לנוכח התפשטות מגפת החצבת. ילדים שאינם מחוסנים חשופים להידבקות במחלות שונות וקשות, בהתאם עשויים להדביק את הסביבה במחלות ולהיות מוקד להתפרצות מחלות קשות שעלולות להביא לתוצאות טרגיות", כתבה מועלם והוסיפה: "הצעת חוק זו מייצרת תכנית לאומית לחיסונים".

בתוך כן, אושרה בוועדה גם הצעת החוק של ח"כ מירב בן ארי (כולנו) לפיה יוכל משרד הבריאות להורות על הרחקתם של ילדים בלתי-מחוסנים ממוסדות החינוך.

 

אלון מליק

אלון מליק