הצעת החוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק, אשר נמצאת בשלבים מתקדמים של חקיקה, תכלול שינוי משמעותי בדרך העיצוב של חפיסות הסיגריות ובתוכו: צביעת החפיסות ב"צבע המכוער בעולם".

pantone 448c – "הצבע הדוחה בעולם"

 

החוק החדש, שיזמו חברי הכנסת יהודה גליק (ליכוד) ואיתן כבל (המחנה הציוני) בשיתוף משרד הבריאות, יחייב את כל חברות הטבק המעוניינות למכור את מוצריהן בישראל לעצב את החפיסות בצורה אחידה, המפורטת בחוק.

על פי החוק, העיצוב של כל מותגי הסיגריות יהיה זהה: צבע בגוון בלתי-מושך במיוחד, ללא סימנים מסחריים או לוגו חברה, ובצירוף אזהרה המכסה 65% מהחפיסה בכל אחד מצידיה. ההבדל בין החפיסות יהיה שם המותג אשר יוטבע בכתב קטן ומוצנע ובגופן זהה לכולם. על פי יוזמי החוק, העיצוב החדש אמור להפוך את הסיגריות למוצר בלתי-מושך ולצמצם את הגירוי שהשיווק שלהן יוצר.

"הצבע הדוחה בעולם"

גולת הכותרת של העיצוב החדש הוא כאמור הצבע. כל מותגי הסיגריות יאלצו לצבוע את החפיסות במה שמוגדר על ידי רבים "הצבע המכוער בעולם". הגוון, pantone 448c, שנבחר בשנת 2012 על ידי קבוצת מיקוד של מעשנים באוסטרליה חלק מתכנית למלחמה בעישון כ"צבע הדוחה ביותר", מורכב משילוב של זפת ושל לכלוך.

החפיסות המזעזעות באוסטרליה. Cancer Council Victoria

 

באוסטרליה לקחו את המאבק באטרקטיביות של חפיסות הסיגריות צעד אחד רחוק יותר מאשר בישראל. בעוד שר הבריאות יעקב ליצמן התנגד לתמונות מזעזעות על האריזות, האוסטרלים לא חוסכים מהמעשנים והוסיפו תמונות מזעזעות במיוחד כחובה בעיצוב האריזות.

 

 

 

אלון מליק

אלון מליק