ועדת המדע והטכנולוגיה העבירה היום (א') תקנה לפיה ממשלת ישראל תממן מערכת טכנולוגית חדישה שתמנע שכחת ילדים ברכב.

לפי התקנה החדשה, המערכת תותקן ברכב עוד בתהליך הייצור. במידה וחלילה ישכח ילד ברכב, המערכת תצפצף ותתריע. הליך החקיקה אושר ע"י משרד התחבורה, משרד האוצר וגורמים נוספים ברשויות החוק.

אורי מקלב יונתן זינדל פלאש 90
ח"כ אורי מקלב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההחלטה התקבלה תחת השפעתו של יו"ר הועדה, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה). מקלב הביע שביעות רצון מהחלטת משרד האוצר. "כיום אנחנו יוצאים לדרך חדשה של פיתוחים טכנולוגיים אשר ימגרו את התופעה. עשרות ילדים איבדו את חייהם, אין אדם שלא מודע ומפחד שיקרה לו אסון, על המדינה לעודד פיתוח מוצרים מסוג זה".

על אף ההוראה להתקין מערכות מסוג זה ברכבי הסעות ואוטובוסים, למערכות המיועדות לא קיים תן תקן, ואלו התקן הקיים מייקר ומסרבל את פיתוח המערכות – דבר אשר עיכב את פיתוח המיזמים, משרד התחבורה התחייב בדיון להגיש רביזיה לתו התקן הקיים במכון התקנים, הכוונה כעת היא לחייב התקן בכיסא הבטיחות ולא במערכות הרכב, דבר שייתכן ויוזיל את המערכת. במקביל הודיע נציג משרד האוצר כי ישבו כל הגופים שיש להם עניין בתחום, ויגדירו תקן למערכות הרכב.

ח"כ מקלב ציין כי ההחלטה התקבלה לאחר שהוסקו מסקנות מטרגדיות שהתרחשו בעבר. "אנחנו בסוף החורף לאחר קיץ קשה. 6 תינוקות שנפטרו כתוצאה משכחה ברכב. מעבר לכך יודעים שהתופעה מתרחבת וגדלה. ב-8 שנים האחרונות כ-440 ילדים נשכחו, נלכדו, ונסגרו ברכבים. 22 ילדים נפטרו בתקופה הזו. לא מדובר בהורים מזניחים, אנחנו מבקשים לראות את משרד התחבורה והמשרדים הרלוונטיים שותפים ונותנים את האפשרות ליזמים פרטיים שיקדמו זאת. אין היום אדם שלא מודע ומפחד שיקרה. מדובר בהורים שלא חשבו שיקרה להם".

מקלב הוסיף, "בעבר חבר כנסת מיהדות התורה הוביל חקיקה לחיוב חגורות בטיחות ואנו נקדם תהליך שיחייב התקן בטיחות כזה בכל רכב, אני רואה את ההורים שהיו פה, איזה מערכת ייסורים עובר הילד עד שקרה האסון. אם לא מביאים את זה, זה התנערות, מדובר בהורים נורמטיביים מין היישוב אשר דאגת ילדם לנגד ענייהם" ח"כ מקלב קרא לזרז את ההליכים ולקיים כבר בשבעות הקרובים ישיבה של יזמים ומפתחים עם המכונים, ולאחר מכן למצוא רעיונות איך מקדמים בתמריצים שונים יחד עם האוצר".

 

 

אלעד שור

אלעד שור