נשיא ברזיל הטרי ז'איר בולסונארו פירק את משרד התרבות בממשלתו עם כניסתו לתפקיד. לפי האתר "ארטנט", במהלך הצגת הקבינט של המנהיג הימני והשמרן – לא נבחר אף אדם לאיוש תפקיד שר התרבות.

הסיבה למהלך לפי תקשורת הברזילאית היא כי בולסונארו פירק את המשרד, שכעת יתמזג תחת משרד חדש בשם "משרד האזרחות". המשרד החדש יטפל גם בנושאי מדיניות חברתית, ספורט ותרבות.

ביטול משרד התרבות נעשה כחלק מסדרת צעדים של בולסונארו לייעול ולהנהגת ממשל קטן יותר, ועומד בהתאם להבטחות הבחירות שלו. בין היתר, פועל בולסונארו שהבטיח במהלך הקמפיין להנהיג מדיניות כלכלית קפיטליסטית-ליברלית, להנהגת שוק חופשי במדינה. כבר במהלך השבוע הראשון לכהונתו הציג הצעה להפרטת שדות תעופה במדינה. למשרת שר האוצר בממשלה החדשה, מונה איש עסקים ומשקיע ברזילאי ידוע בשם פאולו גווידס.

 

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו ורה"מ בנימין נתניהו. צילום: אבי אוחיון, לע"מ


במאמר של ג'ו ליהיי ואנדרס שיפאני, שהתפרסם בשבוע שעבר ב-"פייננשל טיימס" נכתב כי בולסונארו "מחוייב לסיים את המורשת ההיסטורית רבת השנים של בירוקרטיה מסואבת בברזיל, ולהחיל קפיטליזם בסגנון יותר אמריקני".

טענות כלפי דרך התנהלותו ועצם קיומו של משרד התרבות נשמעות לא אחת גם בקרב הימין הליברלי בישראל. התפישה לפיה אירועי תרבות ויצירות אמנות שונות ממונות על ידי משלם המסים נחשבת לשנויה במחלוקת.

 

שרת התרבות מירי רגב. צילום: הילל מאיר – פלאש – 90


עיקר הביקורת על העובדה כי התקציבים מחולקים על ידי ועדות שונות להם ממונים בעלי אינטרסים פוליטיים שונים, מה שמביא למימון יצירות המשמש לקידום אג'נדות שונות. במקרים רבים במהלך העשורים האחרונים הוענק מימון של משלמי המסים – באמצעות משרד התרבות – ליצירות שתכליתן הצגה של ישראל וצה"ל בצורה מעוותת ומכפישה.

בולסונארו, שנבחר לתפקיד במהלך נובמבר, וזכה לכינוי "טראמפ של ברזיל", נחשב לאוהד ישראל מובהק. בשבוע שעבר בתום ביקור מוצלח של רה"מ נתניהו בריו, לרגל השבעת הנשיא, הוא התייחס להבטחת הבחירות שלו להעביר את שגרירות ארצו לירושלים, ואמר כי "ישראל היא מדינה ריבונית ואנחנו חייבים לכבד זאת, רק לישראלים יש הזכות להחליט איפה הבירה שלהם תהיה".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20