בית עלמין יהודי. צילום: רויטרס
בית עלמין יהודי. צילום: רויטרס

פיגוע אנטישמי נוסף נגד יהודים בשוודיה: המשטרה המקומית הודיעה הערב (ב') כי תפתח בחקירה בחשד להצתה בבית תפילה בשטחו של בית העלמין היהודי במאלמו, שנמצאת במערב המדינה. שני בקבוקי תבערה הושלכו אל מבנה בבית העלמין היהודי, כנראה בית ההספדים. איש לא נפגע ולא נגרם נזק רציני למבנה.

מדובר בתקרית השנייה השבוע, בה מושלכים בקבוקי תבערה לעבר מבנה יהודי במדינה. בית הכנסת בעיר גטבורג הותקף על ידי קבוצת מוסלמים. בעקבות התקיפה, המשטרה המקומית הגבירה את האבטחה על אתרים יהודיים. כ-21 בני אדם רעולי פנים יידו בשבת בקבוקי תבערה לעבר בית הכנסת בעיר גטבורג שבשבדיה. איש לא נפגע באירוע, אך שריפה קטנה פרצה בחנייה שבמקום. סוכנות הידיעות AFP פרסמה את דברי דובר המשטרה המקומית, לארס פורסטל, שאמר כי מדובר ב"ניסיון הצתה", אך לא ידע לפרט מה המניע לפעולה. הקהילה היהודית במאלמו מסרה כי האירוע "חמור ביותר. אנחנו מדגישים שאיננו יכולים להיות נתונים לאיומים ולהתקפות".

על פי עיתון מקומי, קבוצה של תנועת נוער יהודית ערכה במתחם בית הכנסת פעילות באותה העת. אמה של אחת הנערות סיפרה: "קיבלתי ממנה הודעה 'אמא אני מפחדת' והיא סיפרה לי שהיו שם 20 אנשים מכוסי ראשים שהשליכו חפצים בוערים לעבר המתחם". עד כה נעצרו שלושה חשודים בעקבות ההצתה בשבת. כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי ביום שישי האחרון נאספו כ-200 מפגינים במאלמו, וקראו קריאות הסתה ואיומים באלימות נגד יהודים – זאת בעקבות ההכרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

המשטרה עצרה שלושה חשודים במעורבות במעשה וגם בתקרית זו לא היו נפגעים והמבנה לא עלה באש. ביום שישי מחו כ-200 בני אדם במאלמו, העיר השלישית בגודלה במדינה, נגד הצהרתו של טראמפ וקראו קריאות גנאי נגד יהודים ואף איימו בפעולות אלימות כלפיהם.