חשיפה: בפעם השנייה בתוך חודש התגלו צמחי מריחואנה בשטח אש סמוך לבסיס צאלים שבדרום. הגידולים הנוספים התגלו בעקבות התקנת מצלמות אבטחה במקום בחודש שעבר. על פי החשד הגידולים שייכים לבדואים מכפר ביר אל-אדג'.

שיחי המריחואנה שנתגלו אמש.
שיחי המריחואנה שנתגלו השבוע

מדובר צה"ל נמסר: "אתמול בשעות הבוקר, נמצאה חממה לגידול מריחואנה בשטח אש לא מאויש של בסיס צאלים. הטיפול בנושא הועבר למשטרת ישראל". שטחי האש הנם שטחים בהם כוחות צה״ל מתאמנים ומפעילים אש והם אינם בסיסים מגודרים שנמצאים תחת שמירה.

כזכור, בתחילת חודש יוני השנה תיעוד של תנועת רגבים שפורסם ב'חדשות 2' חשף כי שטחי האש המדבריים של בסיס צאלים בנגב, הפכו למקלט בטוח עבור מגדלי סמים מהמגזר הבדואי. בצילומים שנחשפו נראה גידול של אלפי צמחי מריחואנה בלב שטחי האש במספר רב של חממות גידול.

מחנה צאלים נחשב לאחד מבסיסי האימון החשובים של צה"ל, ועלה בשנים האחרונות לכותרות, בעיקר בהקשר של מכת הגניבות ממנה סובלים החיילים בבסיס. לפי התלונות, עבריינים מהמגזר הבדואי הרכובים על טרקטורונים, נכנסים  לשטחי האימונים במהלך תרגילי ירי וגונבים תחמושת וציוד צבאי.

הציוד ששימש לגידול המריחואנה בשטח האש
הציוד ששימש לגידול המריחואנה בשטח האש

כל חממה בה נשתלים מאות צמחי מריחואנה מכוסה ביריעת בד בצבעי המדבר, זאת כדי להקשות על איתור המקום. על פי ההערכות, שווי עציצי המריחואנה בכל חממה עומד על יותר ממיליון שקלים, וסך המחזור השנתי של כלל החממות במקום, נאמד בעשרות מיליונים. תיעוד ממצלמת אבטחה נסתרת שהותקנה ליד אחת החממות, מראה את העבריינים מגיעים בטרקטורונים ובג'יפים אל המקום, ומעמיסים במשך שעות ארוכות את הסמים אל כלי הרכב.

בשנת 2015 נמצאו גם כן בערוץ נחל בשטח האש במקום כ-400 צמחי מריחואנה בשווי של 2.2 מיליון ש"ח. הצמחים התגלו בפעילות יזומה של יחידת מגן, ימ"ס והיחידה האווירית לאחר שנמצאה צמחיה שאינה אופיינית לאזור. הצמחים שהיו במשקל כולל של 443 ק"ג נעקרו במקום נמצא ציוד חקלאי ששימש את המגדלים.

החממות לגדיול מריחואנה בשטחי האימון של צאלים. צילום: עמותת רגבים
החממות לגדולי מריחואנה בשטחי האימון של צאלים, בחודש שעבר. צילום: עמותת רגבים
רפאל חיון

רפאל חיון

מתעסק בכל מה שקשור לבטחון בארץ ובעולם.
רפאל חיון