שלושה ימי אבל הוכרזו בספרד בעקבות מתקפת הטרור אמש ולפנות בוקר (שישי) במדינה. ראש ממשלת ספרד: "ברצלונה נפגעה מטרור ג'יהדיסטי".

ברצלונה: פינוי רכב המחבל שביצע את הפיגוע. צילום: רויטרס
ברצלונה: פינוי רכב המחבל שביצע את הפיגוע. צילום: רויטרס

ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי אמר הביע אתמול אתכאבו על מות הנרצחים בטבח בלה-רמבלה והציע תנחומים לכל משפחות הקורבנות. "אני רוצה להביע סולידריות מספרד כולה לעיר ברצלונה", אמר רחוי.

הקבינט של טראמפ: עם רקס טילרסון וסגן הנשיא מייק פנס. צילום: רויטרס
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. צילום: רויטרס

מנהיגי העולם הזדרזו אתמול להזדהות עם אזרחי ספרד.נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ בטוויטר: "ארצות הברית מגנה את מתקפת הטרור בברצלונה, ספרד, ותעשה כל שאפשרי לעזור. היו קשוחים וחזקים, אנחנו אוהבים אתכם!".

בניין עיריית תל אביב, מואר בצבעי דגל ספרד. צילום: פלאש 90
בניין עיריית תל אביב, מואר בצבעי דגל ספרד. צילום: פלאש 90

נשיא צרפת נשיא צרפת, עמנואל מקרון, צייץ: "כל מחשבותיי והסולידריות של צרפת נתונות לקורבנות המתקפה הטראגית בברצלונה. נישאר נחושים ומאוחדים".

גם בישראל הזדרזו לשלוח תנחומים לעם הספרדי, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול: "בשם אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. הטרור מכה בכל מקום, ועל העולם התרבותי להילחם בו יחד כדי להביס אותו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום: "מתקפת הטרור בברצלונה ובקמברילס, היא ניסיון מחריד נוסף של האסלאם הקיצוני לפגוע במדינות העולם החופשי ולשבש את שגרת החיים בהן. את הטרור הזה יביסו מדינות המערב, בהן גם ישראל, ביחד, בהמשך שילוב כוחות חובק עולם ובהידוק שיתופי הפעולה הביטחוניים והמודיעיניים".

עוד הוסיף השר כי "על כולנו להיאבק בנחישות ובנחרצות לא רק במבצעי הטרור, אלא גם במי ששולחים אותם, במי שמממנים אותם ובאלו שמעניקים להם השראה. תנחומיי למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים. ליבנו עם ספרד ועם אזרחיה בשעה הקשה הזו".

נוסף על הצהרות הבכירים, גם בניין עיריית תל-אביב הואר אתמול בצבעי דגל ספרד – אות לסולדיריות עם אזרחי המדינה.

מלשכתה של קנצלרית גרמניה, נמסר אתמול: "אנחנו חושבים בעצב עמוק על הקורבנות של ההתקפה המחרידה בברצלונה, עם סולידריות וחברות יחד עם העם הספרדי".

הבוקר (שישי) נמשך בספרד המצוד אחר המחבל שדרס אמש למוות שלוש עשרה בני אדם בשדרות לה-רמבלה בברצלונה, ופצע כמאה נוספים. במקביל הלילה אירעה הלילה מתקפת טרור נוספת בספרד כאשר חמישה מחבלים חמושים בחגורות נפץ ביצעו הלילה פיגוע דריסה ופצעו שבעה בעיירה קמברילס, מדרום לברצלונה. ממשטרת ספרד נמסר כי המחבלים נורו וחוסלו.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20