בעקבות חשיפת חדשות 20 מונה חוקר לבדיקת הטרדות מיניות כלפי סוהרות שב"ס בידי מחבלים בבתי הסוהר. נציבת שב"ס, עופרה קלינגר, מינתה קצין בודק בדרגת גונדר משנה לבדיקת השלכות האירוע.

המשטרה חקרה את עטטאלה מוחמד, אסיר פת"ח שנשפט למאסר עולם ול-15 שנים נוספות המרצה את עונשו מאז שנת 2003. מוחמד הוחזר לכלא גלבוע אחרי גלות קצרה בכלא אחר.

כזכור אמש נחשף סיפורן של י', סוהרת באחד ממתקני הכליאה של שב"ס, וסוהרת נוספת אשר סיפרו למקורביהן כי קצין המודיעין בכלא הכריח אותן לעבור מאגף פלילי לאגף של המחבלים לאחר שאחד ממנהיגי המחבלים בכלא הבחין בהן וביקש אותן. כל זאת לכאורה על מנת לרצות את המחבלים ולשמור על שקט תעשייתי.

תחילה הכחישו בשב"ס את הטענות באופן גורף, אך היום הודו בארגון שהייתה הטרדה מינית. אחת הסוהרות שהוטרדו זומנה הבוקר לשיחה בכלא עם קצינת רווחה של השב"ס. ביום שלישי צפוי דיון דחוף בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש.

מקור בכיר בשב"ס אמר לערוץ 20 כי בעקבות החשיפה במהדורה אמש ינקטו צעדים משמעתיים והדחת מפקדים ככל שיידרש. כעת גם בשב"ס מבינים שלא ניתן לטאטא את ההטרדות מתחת לשטיח ושנחשף רק חלק קטן ממה שבאמת מתרחש בתוך כותלי בתי הסוהר.

מונה חוקר לבדיקת הטרדת סוהרות שב"ס. צילום: משה שי, פלאש 90

השר ארדן: "הטענות יבדקו לעומק"

פורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות שיגר היום מכתב זועם לנציבת שב"ס רב גונדר עפרה קלינגר: "זעמנו מופנה כלפיך, כמי שעומדת בראש המערכת האמונה על אכיפת החוק ושמירה על בטחון הסוהרים והסוהרות בתוך בתי הכלא. אנו תוהים האם כדי לייצר שקט תעשייתי מותר להקריב את כל ערכינו? אנו, המשפחות השכולות, לא נשקוט ולא ננוח עד שאותם בני בליעל יפסיקו להיות אלה השולטים בסוהרייך ובמפקדייך. אנו מצפים למעשים. לא להבטחות".

חברות כנסת ובהן מרב מיכאלי ואיילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) קראו לשר לבטחון פנים, גלעד ארדן, לברר את הנושא. מלשכת השר נמסר בתגובה לחשיפה: "המקרה שתואר בכתבה והטענות בנוגע לתופעה של הטרדות מיניות שמבצעים אסירים ביטחוניים, יבדקו לעומק". מארגוני הנשים לא נמסרה תגובה בנושא.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי