סוף הסאגה: משחק הגומלין של בית"ר ירושלים מול בוטב פלובדיב הערב בבולגריה ישודר באחד מערוצי צ'רלטון, ויועבר בחינם באינטרנט.

תחילה נראה היה כי משחקה של בית"ר ירושלים לא ישודר אחרי שגורם פרטי שרכש את זכויות השידור למשחק מהבולגרים, דרש סכום של 20 אלף יורו עבורן, סכום אותו לא הסכים אף גוף תקשורת ישראלי לשלם. ערוץ הספורט הסכים לשלם לכל היותר סכום של 12 אלף יורו.

איוב קרא. צילום: נועלם רבקין פנטון/פלאש90
איוב קרא. צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90

 

כצעד של הגברת הלחץ, הודיע מחזיק זכויות השידור כי ישדר את המשחק באינטרנט תמורת תשלום של 3 יורו. גורמים שונים החליטו לערב את שרת הספורט מירי רגב כדי שתנצל את כוחה ותקציבה כדי שהמשחק ישודר בטלוויזיה.

במועדון בית״ר ירושלים קיבלו אין ספור טלפונים מאוהדים זועמים ולא נשארו אדישים. הבוקר בית״ר הוציאה הודעה לתקשורת: "אנו בקיאים ברזי המו"מ ואלי אוחנה אף ניסה להתערב ולשנות את המצב הקיים תוך שיחה עם בעל זכויות השידור, שרת הספורט ונציגי ערוץ הספורט. הבעיה כלל לא טמונה בערוץ הספורט או באחד מגופי התקשורת. בעל הזכויות ביקש מאלי אוחנה לנסות ולהתערב לטובתו על מנת למקסם את הרווח שממילא קיים בהצעה של ערוץ הספורט. חשוב להבין, לנו כמועדון אין נגיעה או יכולת אמיתית להשפיע כיוון שזכויות השידור אינן שלנו במשחקי החוץ. יש כאן הטעייה של ציבור אוהדי בית"ר וניסיון ליצור מתיחות בין קהל האוהדים, המועדון וגופי התקשורת, תוך מצג שווא כאילו בעל הזכויות עומד בחזית אחת עם המועדון".

טל כחילה תופס גובה לקראת הנגיחה שהובילה לשער. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
משחק הגומלין ישודר. צילום: עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

 

לבסוף, שר התקשורת איוב קרא הגיע להבנות עם מועצת הכבלים והלוויין על שידור המשחק חינם באינטרנט. צ'רלטון לפתע הסכימה להיכנס לתמונה ולהגדיל את ההצעה למחזיק זכויות השידור. ערוץ הספורט שאיבד את זכויות השידור של הליגה הספרדית ושילם פי שלושה עבור הזכויות של ליגת האלופות, ניהל מאבק על סכום זעום של 8 אלף יורו, 33 אלף שקלים.

בהודעה שיצאה ממשרד התקשורת נכתב: "משחק הגומלין של בית"ר ירושלים נגד בוטב פלובדיב בבולגריה ישודר הערב באחד מערוצי הספורט של צ'רלטון, בהמשך יפורסם באיזה ערוץ. המשחק הוא אחד מהאירועים המרכזיים בכדורגל, משחק שחייב להיות משודר ללא תשלום. במהלך השבוע אף גורם ישראלי לא קנה את זכויות השידור של המשחק בעקבות המחיר הגבוה שביקש בעל הזכויות".

"שר התקשורת ח"כ איוב קרא יצר קשר עם יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ד"ר יפעת בן חי שגב וביקש ממנה להתערב על מנת לאפשר לאוהדים לצפות במשחק. יו"ר המועצה אישרה באופן חד פעמי לשדר את המשחק בערוצי צ'רלטון, ובמקביל המשחק ישודר ללא תשלום לאוהדים גם באינטרנט".

"תכתוב שתהיה בריאה". שרת התרבות מירי רגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפניה לשרת הספורט לצורך שימוש בכסף ציבורי מסוכנת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הניסיון של  גורמים שונים הבוקר לרתום את שרת הספורט לנושא הוא מסוכן, ועלול היה ליצור תקדים. אסור להוציא שקל מקופת המדינה עבור שידור משחק כדורגל. שרת הספורט יכולה להתערב ולהפעיל את השפעתה על ערוצי התקשורת השונים כדי להגדיל את ההצעות לרכישת שידור המשחק אבל אסור לה להגיע להבנות עם גופי שידור לפיהן משרד הספורט יממן בדרך כלשהי את ההפרש. לא בתשלום ישיר ולא במימון חסויות או בפרסום.

תקדים כזה היה מוביל מצב בו גורמים פרטיים ירכשו זכויות שידור מקבוצות באירופה כדי לנצל את קופת המדינה ולעשות רווח גדול על חשבון משלם המיסים. לא חסרים מאכערים בישראל ולא חסרות קבוצות במזרח אירופה וחבר העמים שאהבות להתחבר למאכערים כדי למקסם את הרווחים. אסור להשתמש בכסף ציבורי כדי לממן שידור משחק כאשר ערוצי הספורט השונים, בעיקר ערוץ הספורט וצ'רלטון גם כך חולבים את הצרכן הישראלי חובב הספורט בסכומי כסף גבוהים במיוחד מידי חודש.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20