המשטרה העצרה הבוקר (א') את ראש מועצת הוואקף, שייח' עבד אל עזים סלהב, ואת סגנו, השייח נאג'ח בכיראת, בעקבות התפרעויות המוסלמים בהר הבית. לטענת המשטרה, השניים הפרו את הצו השיפוטי האוסר כניסה לאזור החדרים בסמוך שער הרחמים בהר הבית.

מעצר ראש מועצת הוואקף. צילום ערבי

בסוף השבוע נעצרו שלושה חשודים בכירים בחשד להפרת הצו ולפריצה לבניין באב א רחמה. מהמשטרה נמסר אז כי היא "תנקוט יד קשה ותבוא חשבון כנגד כל גורם שיפר את החוק, הסדר והסטטוס קוו בהר הבית ותאפשר את חופש הפולחן תוך שמירה על הסדר הציבורי והביטחונם של כלל המבקרים בהר הבית ובעיר העתיקה".

שר ההקדשים הירדני עבד א- נאסר אבו אל בסל טען כי מדובר ב"הסלמה חמורה" וקרא לשחרר את העצורים.

יו"ר ארגון 'לך ירושלים' מאור צמח קרא לרה"מ נתניהו ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן "להביע עמדה נחרצת בנושא, לעצור את ראשי המסיתים ולא לאפשר את התפרעויותיהם בימי שישי".

המבנה בו פעלה אגודת המורשת האיסלאמית המקושרת לחמאס נותר סגור מאז שנת 2005 על אף מחאות הירדנים. לפני כשבועיים מונתה הנהלה חדשה לוואקף ומספר החברים גדל מ-11 ל-18, כאשר חלק מהמצטרפים החדשים הם בכירים ברשות הפלסטינית.

לאחרונה גברו הלחצים על ישראל לפתוח את המבנה וחברי המועצה אף נכנסו למבנה ללא היתר וערכו בו תפילה. מנכ"ל הוואקף זומן לחקירה והמשטרה סגרה את שערי המבנה שבהמשך נעקרו על ידי פורעים ערבים, בעוד הם ממשיכים לקיים תפילות ומחאות במקום.

בעקבות קריאות במסגדים להתפרעויות, עצרה המשטרה בלילה שבין חמישי לשישי 60 חשודים ערבים ושחררה אותם עם צווי הרחקה מהר הבית. ביום שישי התפרעו אלפי מתפללים ערבים התפרעו בסמוך לשער הרחמים בעיר העתיקה בירושלים. הם קראו קריאות הסתה, שברו את השער ומאות מהם פרצו פנימה. כוחות רבים של משטרה במקום. מסוק הוזנק לאוויר.

אילת כהנא

אילת כהנא