שנתיים וחצי חלפו מאז מבצע 'צוק איתן', השדות הוריקו והדרום אכן נהיה אדום, וביום שלישי הקרוב יפרסם מבקר המדינה את הדו"ח שצפוי להכיל ביקורת נוקבת אודות התנהלותם של הרמטכ"ל דאז רב אלוף (במיל') בני גנץ, בכירי המטה הכללי, שר הביטחון דאז יעלון ורה"מ נתניהו. אולם בסוף השבוע האחרון ביקש גנץ להקדים תרופה למכה וטען בפני פורום סגור של בוגרי אמ"ן כי הוא "לא מקבל את הביקורת על המודיעין בדו"ח" והסביר כי "אי אפשר להפעיל מערכות ולנצח מלחמות בלי מודיעין".

צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90
גנץ ב'צוק איתן'. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

 

"אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם מודיעין כמו שהיה לנו במערכה הקודמת", הכריז, והוסיף כי עם המודיעין שהיה לצה"ל "היה אפשר לכבוש את עזה". אולם גנץ המשיך ואמר כי "בשום נקודת זמן לא ביקשו מאיתנו, ולא המלצנו. התוצאה של המבצע הזה היא פגיעה קשה בחמאס, שיבוש המנהרות, ייצור הרתעה והשארת חמאס בשטח כריבון. תעזבו את מה שאומרים. זה מה שאמרו המדינאים, זה מה שהמלצנו וזה מה שהושג. האם למישהו יש אינטרס לחזור למה שהיה פעם בעזה? לחזור אחורנית ברצועה?".

דבריו, לפיהם בשום נקודת זמן צה"ל לא התבקש לכבוש את הרצועה עזה והוא לא המליץ על כך, עומדים בסתירה להדלפה במהלך המבצע של המצגת הצבאית לכיבוש הרצועה, בה הוצג בפני שרי הקבינט כי כיבושה עלול להביא לאבידות רבות לכוחותינו.

גנץ, נתניהו ויעלון בחדר המצב בזמן מבצע 'צוק איתן'. צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90
גנץ, נתניהו ויעלון בחדר המצב בזמן מבצע 'צוק איתן'. צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90

 

גלנט: גנץ ויעלון מסתתרים כעת מתחת לסינר של הקבינט

"בדיעבד אפשר לומר שנעשו שגיאות גם מצד הרמטכ"ל במהלך המבצע", אמר הבוקר (א') אל"מ במיל' ארז וינר, ששימש בתפקיד בכיר בפיקוד דרום במהלך מבצע צוק איתן, לרדיו 'גלי ישראל'.

גם השר והאלוף (במיל') יואב גלנט הצטרף להטחת ההאשמות ואמר: "גנץ ויעלון נכשלו. רשלנות וזלזול בהתכוננות. הססנות בהפעלת הכח. כעת הם מסתתרים מתחת לסינר של הקבינט".

ישיבת הקבינט במהלך מבצע 'צוק איתן'. צילום: פלאש 90
ישיבת הקבינט במהלך מבצע 'צוק איתן'. צילום: פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20