בני בן זקן. צילום: שחר גרוס. באדיבות אתר ONE
בני בן זקן. צילום: שחר גרוס. באדיבות אתר ONE
22 אלף אוהדים מריעים וחוגגים אחרי שער השוויון הדרמטי של בית״ר ירושלים בתוספת הזמן, המאמן בני בן זקן יורד לכיוון חדר ההלבשה עם חיוך חמוץ כאשר אוהדים רבים צועקים לעברו: ״תתפטר תתפטר״ – אלה המראות שליוו אתמול את התיקו הדרמטי בין בית"ר ירושלים להפועל באר שבע. הקריאות הללו כלפי המאמן הצעיר מגיעות כאשר הקבוצה מדורגת במקום השלישי עם 21 נקודות ומאזן של 27 שערי זכות.

בני בן זקן הצליח להרגיז את האוהדים עוד לפני המשחק נגד האלופה. המערך ההגנתי שלו במשחקים, היכולת הבינונית, העובדה שהקבוצה לא נראית מאומנת ואין השפעה וטביעת אצבע של מאמן אלא בעיקר יכולת אישית של שחקנים, הברקות והרבה מזל. המון מזל. במשחק מול באר שבע האוהדים זעמו על ההחלטה להציב את דויד קלטינס באגף. בן זקן, באישור/תיאום עם אלי טביב, החליט להפתיע את ברק בכר עם הצבתו של קלטינס באגף. המטרה, להצר את צעדיו של טוני וואקמה. קלטינס, אחד השחקנים הטובים והחכמים שיש בליגת העל הוא הכל חוץ משחקן כנף. בטח לא כזה שמסוגל לסגור את וואקמה. בן זקן האמין כי אנטואן קונטה כמגן ימני יהיה ההפתעה השנייה עבור בכר והקלף השני לעצירת וואקמה.

מי שהיה בטדי ומי שראה את המשחק בטלוויזיה, ראה איך וואקמה עשה סחרחורת לקלטינס וקונטה. המחשבה שקלטינס הוא השחקן שמסוגל לסגור את וואקמה היתה מוטעית. ההחלטה לשחק במערך הגנתי עם שלושה קשרים אחוריים רק הזמינה התקפות ורק בזכות יכולת מצוינת של בוריס קליימן והמון מזל בית״ר לא הושפלה וספגה 4-5 שערים לפחות. גם ההחלטה להכניס את חן דילמוני בדקה ה-80 ולהוציא את ז׳אורז׳יניו היתה הזויה כאשר הקבוצה בפיגור. מוזרה לא פחות ההחלטה להכניס את אנתוני וארן החלוץ בדקה ה-24 במקום חן עזרא שנפצע ולא את יוסי בניון במטרה להפוך את המשחק של הקבוצה למסודר יותר ולאזן את השליטה במרכז השדה.

בית"ר ירושלים חוגגת. צילום: ליאת אברושמי, עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים
בית"ר ירושלים חוגגת. צילום: ליאת אברושמי, עמוד הפייסבוק של בית"ר ירושלים

אפשר לטעון כי בני בן זקן יצא המנצח הגדול כי בית״ר ירושלים סיימה בתיקו כאשר שיחקה מול האלופה עם 10 כמעט 40 דקות. אפשר גם לטעון כי החילוף של בן זקן, אריק סאבו במקום פול אדגר סידר את שער השוויון. הכל נכון. אבל אפשר גם לחשוב אחרת. אפשר להאמין שאם הרכב חכם וראוי יותר, בית״ר היתה מנצחת. אפשר גם לחשוב שאם בית״ר היתה מאומנת יותר היא היתה משחקת כדורגל טוב. ואולי אם לא היתה רק מתגוננת היא היתה מנצחת? אולי. הבעיה של בן זקן היא בדיוק הבעיה שהיתה לאלי גוטמן לפני 17 שנה בבית״ר ירושלים. האמונה שמיקום בצמרת יגרום לאוהדים להיות מרוצים. בן זקן כמו גוטמן, לא הצליח להכיר את אוהדי הקבוצה. גוטמן שילם את המחיר, בן זקן מתקרב, אלא אם יבין את רצון האוהדים.

בן זקן למד פסיכולוגיה. הוא לא פראייר ויודע להתנסח. הבעיה שלפעמים כמו פוליטיקאי, הוא בורח מהאמת ומנסה לעדן את המציאות השלילית. האמירה הזו שתיקו בטדי הוא יותר מניצחון בתנאים שנוצרו, היא האמירה שהאוהדים שונאים לשמוע. מה שבן זקן אומר אחרי המשחק זה בדיוק מה שהוא חושב לפני המשחק ולכן הקבוצה משחקת כדורגל הגנתי, לא מסודר ולא יפה לעין. זו בדיוק הסיבה שהאוהדים צעקו למאמן להתפטר. האוהדים רוצים מערך התקפי, כדורגל מסודר ולא שערים מקריים כמו השניים שנכבשו אתמול.

התחושה של האוהדים היא שבית״ר ירושלים יכולה להיות הרבה יותר טובה העונה, יש לה חומר שחקנים שמסוגל לתת גם יכולת ולא רק הברקות מקריות, התחושה של האוהדים היא שבית״ר ירושלים גדולה על בן זקן. בינתיים המאמן מקבל קרדיט מאלי אוחנה ומאלי טביב. הדגש הוא על בינתיים. עם היכולת הזו גם תוצאות טובות לא ישאירו את בן זקן במועדון.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20